piątek, 21 czerwca 2024, 3:57

W Grabowie historycznie i piknikowo

W minioną niedzielę odbył się w Grabowie III Piknik Historyczny, gromadząc na grabowskich błoniach miłośników historii, ale również relaksu i rodzinnej rozrywki. Organizatorem imprezy było Grabowskie Stowarzyszenie Historyczne działające od 2017 r. Zdecydowano, że tematem wiodącym w tym roku będzie powstanie styczniowe 1863 r.

– Chcieliśmy pokazać, jakie znaczenie miała dla Grabowa i okolicznych wsi rzeka Prosna i dla mieszkańców, którzy zostali podzieleni przez dwa zabory – mówił prezes Stowarzyszenia, Łukasz Szczypkowski.
Zaczęło się od otwarcia przebiegającej na Prośnie granicy, oddzielającej zabór pruski i rosyjski. Symbolicznego „otwarcia granicy” dokonał wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego – K. Grabowski, w towarzystwie burmistrza Grabowa – M. Ptaka.
Najważniejszym wydarzeniem pikniku była inscenizacja potyczki powstańców z wojskami rosyjskimi. Wzięły w niej udział dwie grupy rekonstrukcyjne: „Gloria Victis” z powiatu wieruszowskiego i Stowarzyszenie Historyczne „Złoty Krzyż” ze Zduńskiej Woli.
Nie brakowało rozrywki. Z bukietem staropolskich piosenek wystąpił zespół „Harmonia”, zaś przeboje grupy „ABBA” wykonało czworo młodych ludzi występujących jako „Joy Friends”. Były też sportowe atrakcje, w tym turniej plażowej piłki siatkowej, w którym I miejsce zajęli Paweł Ścierski i Jan Masłowski.
Można było również posmakować miodów z tutejszych pasiek, bądź staropolskiego jadła, którym częstowały panie z KGW w Grabowie.

K.J.

Więcej nt. pikniku historycznego piszemy w najnowszym numerze „CzO”.


Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne