niedziela, 21 lipca 2024, 0:53

ORKIESTRA MIKSTACKA KOLĘDUJE

Piękne kolędy polskie, francuskie, brytyjskie i niemieckie można było usłyszeć podczas wspaniałego występu obchodzącej 50-lecie działalności Parafialnej Orkiestry Dętej w Mikstacie. Utwory zaaranżował i w niedzielę, 7 stycznia br. w wypełnionym po brzegi kościele parafialnym poprowadził orkiestrę maestro Stanisław Sztukowski.

Parafialną Orkiestrę Dętą w Mikstacie założył w 1970 r. ks. Bernard Langkau, ówczesny proboszcz parafii mikstackiej. Przez lata orkiestra uczestniczyła w uroczystościach kościelnych, państwowych i samorządowych, występowała na różnych przeglądach i koncertach. W sumie od pierwszego występu  minęło już ponad pół wieku. Jednak ze względu na kilkuletnią przerwę 50-lecie działalności mikstackiej orkiestry obchodzone jest dopiero teraz.

Orkiestra Dęta w Mikstacie

W niedzielę, 7 stycznia 2024 r. Parafialna Orkiestra Dęta w Mikstacie zagrała podczas mszy świętej a po zakończeniu liturgii wykonała koncert kolęd w opracowaniu Stanisława Sztukowskiego. Z okazji jubileuszu gratulacje i podziękowania dla całego zespołu złożyli: ks. kan. Krzysztof Ordziniak – dziekan Dekanatu Mikstackiego, Henryk Zieliński – burmistrz Miasta i Gminy Mikstat, Lech Janicki – starosta ostrzeszowski i Edmund Tetlak – kierownik Klubu Seniora w Mikstacie.

W programie koncertu znalazły się następujące utwory: Adeste Fideles (Przybądźcie wierni) – średniowieczny hymn katolicki na okres Bożego Narodzenia nieznanego autorstwa. Pieśń o Narodzeniu Pańskim – utwór Franciszka Karpińskiego, popularnie znany jako „Bóg się rodzi”, nazywany czasem królową polskich kolęd. Nie zabrakło Nad Betlejem w ciemną noc – kolędy francuskiej z XVI wieku, której melodyjność przyczyniła się do rozkwitu kolęd, a refren „Gloria” zaczęto odtąd stosować w pieśniach bożonarodzeniowych.

Koncert Kolęd orkiestra dęta w Mikstacie

Utwór Radośnie dzisiaj śpiewajmy (autorzy nieznani) od wielu lat jest grany przez orkiestrę na zakończenie Pasterki. AVE MARIA – Glocklein (Gdybym był małym dzwonkiem), tekst i melodia: Franz Xaver Engelhart;

Wykonano też Deck the Halls –  tradycyjną kolędę pochodzącą z Wysp Brytyjskich. We Wish You a Merry Christmas (Życzymy Wam Wesołych Świąt) – tradycyjną pastorałkę angielską datowaną na XVI wiek; Joy to the Word (Raduj się, świecie) – to popularna kolęda wykonywana w wielu kościołach i podczas  koncertów świątecznych.

Dla osób, które nie mogły uczestniczyć w niedzielnym koncercie i posłuchać wspaniałych kolęd w przepięknym wykonaniu mikstackich muzyków mamy dobrą wiadomość. W niedzielę, 14 stycznia w południe Parafialna Orkiestra Dęta w Mikstacie wystąpi podczas mszy świętej a następnie zagra koncert kolęd w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.

mikstat.pl,

PK, zdjęcia Małgorzata Strzelec

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne