niedziela, 23 czerwca 2024, 20:33

WARSZTATY GOSPEL W OCK !!!

Muzyka religijna kojarzy się z powagą i podniosłym nastrojem, a przecież Biblia usłana jest wskazówkami, by radować się i śpiewać całym sercem. Ta radość doskonale realizuje się w pieśniach gospel, których nazwa wywodzi się od słów God („Bóg”) i spel („opowiadać”), co w połączeniu oznacza Słowo Boże, czyli inaczej mówiąc – Ewangelię. Pieśni choć wesołe, narodziły się ze smutku i cierpienia. Korzenie muzyki gospel sięgają XVII wieku – czasów niewolnictwa. Czarnoskórzy przesiedleńcy wlewali w nią swój żal, rozpacz, ale też nadzieję na wolność. Ich muzyka okazała się dla Ameryki nieocenionym dziedzictwem i wywarła ogromny wpływ na kulturę tego kraju.

Współczesny gospel stracił niewolniczy kontekst, ale wciąż służy pokrzepieniu serc. Każdy człowiek, bez względu na narodowość, płeć czy status materialny boryka się na co dzień z trudnościami i zawirowaniami życiowymi. Muzyka gospel staje się swoistą modlitwą, służącą jako wołanie o Bożą pomoc, wyrażenie wdzięczności lub podziękowanie. Grupowe śpiewanie ma w sobie niezwykłą moc, przynosi ulgę i daje poczucie wspólnotowości, tak potrzebne w dzisiejszych czasach, gdy często czujemy się osamotnieni.

Podczas tegorocznych Dni Ziemi Ostrzeszowskiej na dużej scenie wystąpił chór Joyful Gospel, którego założycielką jest trenerka wokalna Aleksandra Marszałkowska. Występ spotkał się z ciepłym przyjęciem, a publiczności udzielił się pogodny nastrój, co zresztą jest cechą charakterystyczną tego typu wydarzeń. Rytmiczny śpiew i taniec są bardzo zaraźliwe, o czym mogliśmy się także przekonać podczas zeszłorocznych warsztatów gospel prowadzonych przez Briana Fentressa, Amerykanina z 25-letnim doświadczeniem scenicznym. Dwa dni intensywnej nauki uczestnicy wspominają jako czas wypełniony wspaniałymi emocjami, ale też okazję do zawarcia nowych znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach.

Ćwiczenia odbywały się za zamkniętymi drzwiami, które zostały otwarte na czas koncertu finałowego, by wnieść pozytywną energię i optymizm do życia przybyłej publiczności.

Gospelowanie z Brianem okazało się tak wartościowym doświadczeniem i wydarzeniem, że trenerka Aleksandra we współpracy z Ostrzeszowskim Centrum Kultury postanowiła ponownie zaprosić wokalistę do naszego miasta. Druga edycja warsztatów odbędzie się 25-26 listopada, a zaproszeni są wszyscy chętni, bez względu na wiek czy umiejętności wokalne. Spróbować może każdy, kto w duszy i sercu czuje muzykę i chciałby przeżyć przygodę, która napełni go mocą i wdzięcznością.

Podobnie jak w ubiegłym roku zakończone zostaną widowiskowym koncertem finałowym, który zaskakuje tym bardziej, że jest efektem tylko dwóch dni pracy. To po prostu trzeba zobaczyć, poczuć i uśmiechnąć się.

Więcej informacji na temat zapisów oraz szczegółowy harmonogram dostępne na stronie www.ock-ostrzeszow.pl oraz w mediach społecznościowych Ostrzeszowskiego Centrum Kultury.


Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne