sobota, 27 kwietnia 2024, 14:44

Tradycyjne wielkopolskie Wesele w Doruchowie

Sobotnie popołudnie upłynęło w Gminnym Ośrodku Kultury w Doruchowie pod znakiem weselnym. Uroczystość oraz przedstawienie ludowych obrzędów związanych z weselem to zwieńczenie konkursu organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Gminę Doruchów. Parą, która wystąpiła w roli gospodarzy Wesela byli wójt Gminy Doruchów, Urszula Kowalińska oraz wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.

Zebrani w sali Gminnego Ośrodka Kultury mogli obejrzeć inscenizowane obrządki związane ze zmówinami, zamążpójściem i oczepinami, prezentowane przez zespoły ludowe. Można powiedzieć, że był to swego rodzaju obrzędowy „debiut” Doruchowian, którzy do tej pory zajmowali się tylko pieśnią. Jednak pod kierunkiem pani Agnieszki Subzdy Doruchowianie wspięli się na wyżyny aktorskiego kunsztu, z dużym talentem przedstawiając tradycyjne wielkopolskie zmówiny. Nie obyło się bez dramatycznych emocji i odrobiny śmiechu.

W kolejnych scenach zebrani mogli zobaczyć, jak wyglądały tradycyjne przygotowania panny młodej do ślubu, prezentowane przez Zespół Folklorystyczny “Liskowianie” oraz oczepiny, przedstawiane przez zaprzyjaźniony z Liskowianami zespół folklorystyczny KOŹMINIACY.

A wszystko to przy zastawionych suto stołach, gdyż wszystkie smaczne potrawy przygotowały, biorące udział w konkursie, Koła Gospodyń Wiejskich. Obradujące nad konkursowymi daniami jury nie miał łatwego zadania, stąd większość Kół otrzymało wyróżnienia i pamiątkowe deski. Wśród wyróżnionych znalazły się KGW Godziętowy, Tokarzew, Kierzno, Zamość, Kaliszkowice Kaliskie, Doruchów i Skarydzew.

Jednak miejsca na podium i są tylko trzy, a te przypadły:

1. miejsce zajęły panie z KGW Kaliszkowice Ołobockie

2. miejsce zajęły panie z KGW Torzeniec za wspaniały weselny tort

3 miejsce zajęły ex eaquo KGW Niedźwiedź i KGW Przytocznica

Zwieńczeniem spotkania w doruchowskim GOKu było przedstawienie ilustrujące obrzęd nazywany „Wywożenie młodożeńcowych” w wykonaniu zespołu obrzędowego Moszczanka i „Mięsopusty” przedstawione przez Zespół Tańca Ludowego Głogowianie.

Niewątpliwie wydarzenia takie, jak to zorganizowane w Doruchowie to świetne przypomnienie i utrwalenie dawnych tradycji obrzędowych i kulinarnych z terenu południowej Wielkopolski, a także zachęta dla młodych pokoleń, by tradycje te wciąż kultywować. W Gminnym Ośrodku Kultury przez całe popołudnie rozbrzmiewały przyśpiewki i wielkopolska gwara – czyli to, co stanowi cenne kulturowe dziedzictwo naszych ziem.

Dziedzictwo, które należy zachować dla przyszłych pokoleń. A takie widowiska, jak doruchowskie Wesele to świetna ku temu okazja.

Anna Owczarek

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne