Reklama

środa, 17 kwietnia 2024, 20:53

To trzeba zobaczyć choć raz w życiu! „Jezioro Łabędzie” w Ostrzeszowskim Centrum Kultury

Już na początku marca na deskach sali widowiskowej wystąpi Narodowy Balet Kijowski z ponadczasowym spektaklem „Jezioro Łabędzie”, skomponowanym przez Piotra Czajkowskiego ponad 130 lat temu. Przepiękna historia miłości osadzona w bajkowej scenerii zachwyca widzów na całym świecie nieprzerwanie od 1877 roku.

Główny motyw muzyczny szybko stał się klasykiem, rozpoznawanym przez każdego, nawet jeśli nie miał okazji, by obejrzeć spektakl. Jednak mało kto wie, jak urzekająca opowieść skrywa się za kultową melodią.
„Jezioro Łabędzie” to klasyczny balet w czterech aktach. Historia opowiada o miłości pomiędzy Odettą a Zygfrydem. Książę Zygfryd po tym, jak obiecał matce wybrać sobie żonę na balu, zostaje zwabiony przez Złego Ducha pod postacią Puchacza nad jezioro. Tam Książę spotyka Odettę – dziewczynę zaklętą przez Złego Ducha w Łabędzia i zakochuje się w niej bez pamięci. Według legendy, jeżeli ktoś poprzysięgnie Odetcie prawdziwą miłość, czary Złego Ducha, które zostały na nią rzucone, znikną, a ona i towarzyszące jej inne zaklęte w łabędzie dziewczęta powrócą na zawsze do ludzkiej postaci. Książę, prawdziwie zauroczony i zafascynowany urodą Odetty, przysięga jej miłość na całe życie.
Nadchodzi jednak kolejny dzień, a wraz z nim bal. Przybyłe księżniczki – węgierska, hiszpańska, neapolitańska, rosyjska i polska – są mu jednak obojętne, gdyż nadal nie może zapomnieć o pięknej Odetcie. Na balu nagle pojawiają się niezapowiedziani goście, a są to Czarnoksiężnik Rotbart i jego córka Odylia, która do złudzenia przypomina ukochaną Zygfryda – Odettę. Czary sprawiają, że Zygfryd deklaruje swą miłość Odylii. Odetta natomiast zostaje skazana na wieczne cierpienie pod postacią łabędzia. Kiedy Książę odkrywa, co takiego zrobił i jak los potrafi być okrutny, natychmiast biegnie nad jezioro. Chce wytłumaczyć Odetcie, że jego uczucia pozostały wobec niej niezmienione. Nad jeziorem Zły Duch już cieszy się ze swojej wygranej: ze zwycięstwa zła nad dobrem.
Zgromadzone dziewczęta czekają na Odettę, która wkrótce się pojawia. Dziewczyna jest zdruzgotana i gotowa na najczarniejszy scenariusz. Zły Duch doskonale zdaje sobie sprawę, że źródłem życia i siły jest dla dziewcząt ich ludzka postać. Zbiera je więc wszystkie razem i ponownie przemienia w łabędzie. Nagle pojawia się Zygfryd, który z przerażeniem stwierdza, że jego ukochana jest na wpół żywa. Książę przeprasza ją i zapewnia o swojej miłości i tymi słowami – szczerymi i pełnymi miłości – przywraca Odettę do życia. Oboje próbują wspólnie walczyć ze Złym Duchem i losem, który ich spotkał. Niestety, nadchodzi moment, w którym Odetta zdaje sobie sprawę, że tylko śmierć uwolni ją od zła i pozwoli połączyć się z Zygfrydem. Rzuca się ze skały, a Zygfryd podąża za nią. Dziewczęta wzburzone ich śmiercią topią swojego prześladowcę i odlatują. Zły Duch powraca do życia i sięga po kolejne ofiary…
Dzięki swojej uniwersalności i pięknu „Jezioro Łabędzie” od lat jest najchętniej oglądanym widowiskiem na świecie. Bilet podarunkowy na to wydarzenie z pewnością ucieszy każdą kobietę w dniu jej święta. Serdecznie zapraszamy!

9 marca 2022 r., godz. 19:00, sala widowiskowa OCK.
Bilety do nabycia w kasie Kina Piast, biletomatach oraz online.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne