środa, 24 lipca 2024, 13:47

X Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych

Po rocznej przerwie znowu w Czajkowie zagrały orkiestry! W niedzielę, 4 lipca, odbył się tam X Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych. Wzięło w nim udział pięć orkiestr, w tym trzy z powiatu ostrzeszowskiego. Było skocznie, melodyjnie, kolorowo i radośnie.

Przegląd tradycyjnie rozpoczął się przemarszem zespołów spod remizy OSP na stadion. Jako pierwsza przed scenę wkroczyła orkiestra z Czajkowa, prowadzona przez kapelmistrza Krzysztofa Sowę – pomysłodawcę i twórcę tej imprezy. Kiedy już dołączyły pozostałe zespoły, miłośnicy orkiestrowego grania mogli się przekonać, że „jest w orkiestrach dętych jakaś siła”, słuchając wspólnego wykonania tego nieśmiertelnego przeboju. Połączonymi orkiestrami dyrygował Paweł Kossok.
Wójt Henryk Plichta powitał występujących w przeglądzie muzyków i przybyłych gości. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest od początku powiat ostrzeszowski, reprezentowany w Czajkowie przez starostę L. Janickiego.
W drugiej części każda z orkiestr zaprezentowała się w 40-minutowym programie artystycznym. Pierwsza wystąpiła Orkiestra Dęta OSP z Czajkowa, którą od 11 lat prowadzi kapelmistrz K. Sowa, a są to lata zaznaczone sukcesami i coraz wyższym artystycznym poziomem.
Jako druga, na scenie pojawiła się Gminna Orkiestra Dęta OSP z Kraszewic. Istnieje od 1932 r., a od czterech lat prowadzi ją kapelmistrz Marcin Heliński.
Miejska Orkiestra Dęta z Ostrzeszowa to zespół znany i uznany. Ostrzeszowscy muzycy, podobnie jak inne orkiestry, zagrali wiele popularnych, światowych i polskich przebojów. Aplauz wywołał „Bal wszystkich świętych” z gościnnym udziałem Jurka Bojszczaka grającego na gitarze.
W przeglądzie wzięły też udział dwie orkiestry spoza powiatu ostrzeszowskiego. Orkiestra z Godzieszy Wielkich, prowadzona przez Marka Kuberę; to zespół o najdłuższej tradycji spośród grających w tym roku, istnieje bowiem już 102 lata. Przegląd zamknęła orkiestra reprezentująca Towarzystwo Muzyczne im. Mariana Zielińskiego ze Śremu, z kapelmistrzem Szymonem Ratajczakiem.
Przez dziesięć lat w Czajkowie wystąpiło ponad 50 orkiestr, następne będzie można oklaskiwać już za rok.

 

K.J.

Więcej o przeglądzie orkiestr – w bieżącym (27.) numerze „Czasu Ostrzeszowskiego”.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne