czwartek, 23 maja 2024, 17:48

„Patrz w lusterka, motocykle są wszędzie”

Małymi krokami, kierowcy jednośladów wracają na drogi po zimowej przerwie. Policja apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze dla wszystkich kierowców – tych na motocyklach i tych w samochodach.

Jazda na motocyklu to najczęściej pasja i ogromna przyjemność. Kierowcy jednośladów, wykorzystują atuty swoich pojazdów, jakim są: małe gabaryty, zwrotność, przyspieszenie. Pamiętajmy, że większość motocyklistów to są ludzie rozsądni i odpowiedzialni – mają rodziny, dzieci, a motocykl traktują jak pasję, chwilę dla siebie oraz środek transportu. Niestety, niektórzy na motocyklu zachowują się nieprzepisowo, dodatkowo z ogłuszającym rykiem silnika. Takie wybryki nielicznych, mają wpływ na opinię o całej grupie użytkowników motocykli. Zwracamy się do fanów motocykli o nie traktowanie drogi jako toru wyścigowego. Aby bezpiecznie poruszać się motocyklami, trzeba nie tylko zdobyć odpowiednie uprawnienia, lecz przede wszystkim mieć dużo dystansu do siebie i własnych umiejętności. Brawura, brak rozsądku i ostrożności, nietrzeźwość, a szczególnie niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego mają tragiczne skutki. Droga publiczna to nie tor wyścigowy! Motocykl nie wybacza błędów.
Kierowco! – Motocykliści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, dlatego należy szanować ich prawo do jazdy, na drogach.
– Kierowcy samochodów narzekają na zagrożenia, jakie powodują na drodze motocykliści, a tymczasem ze statystyk wynika, że często to kierowcy samochodów ponoszą winę za zdarzenia z udziałem motocykli.
– Trzeba być wyjątkowo uważnym podczas zmiany pasa ruchu. Sprawdzaj lusterka, pamiętaj o martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu.
– Niezwykle ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu od motocykla. W razie zderzenia, kierowca motocykla jest bardziej narażony na ryzyko śmierci niż kierowca auta.
– Obserwuj drogę – prosta i powszechnie wiadoma czynność, a jednak brak stałej kontroli lusterek i obserwacji tego co się dzieje wokół mnie na drodze, ma ogromne znaczenie i może uratować ludzkie życie.
– Nie zajeżdżaj motocykliście drogi.
Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii. Bez względu na to, jakim pojazdem się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego – bezpiecznie dojechać do celu.
Na podstawie inf. KPP Sieradz

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne