czwartek, 20 czerwca 2024, 2:04

Nowe przepisy dla właścicieli psów – na spacerze możesz zapłacić nawet 500 zł mandatu

10 kwietnia 2021 wchodzi w życie rozporządzenie z 26 marca br., regulujące wysokość grzywny za wykroczenia, jakich mogą dopuścić się właściciele zwierząt, przewoźnicy i zarządzający posesjami.

Nowe kary związane są z wejściem w życie przepisów zabraniających znęcania się nad zwierzętami. Bracia mniejsi zyskali prawo do godnego życia – oznacza to m.in., że psów nie wolno już trzymać na łańcuchu przy budzie. Jednocześnie na opiekunów nałożono dodatkowe obowiązki, które mają być z całą surowością egzekwowane mandatami.
Funkcjonariusze będą karać za niezachowanie zwykłej lub nakazanej staranności przy utrzymaniu zwierzęcia. W praktyce oznacza to, że mandat otrzymają osoby, które spuszczą psa ze smyczy (nawet jeśli będzie on mały, łagodny i przyjaźnie nastawiony). Za spuszczenie psa ze smyczy grozi kara 250 zł.
Dwa razy wyższy mandat dotyczy właścicieli lub opiekunów zwierząt, których rasy uznawane są za agresywne. 500 zł może nas kosztować spowodowanie (nawet potencjalnego) zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi. Mandat można będzie otrzymać za wyprowadzanie psa rasy niebezpiecznej na spacer bez kagańca.
Maksymalna stawka ma obowiązywać, jeśli opiekun psa uznawanego za niebezpiecznego pójdzie z nim bez zachowania należytych środków ostrożności w miejsce, w którym gromadzą się ludzie: na przykład do parku, w okolice szkół lub placów zabaw.
Grzywna grozić będzie także za przewożenie zwierząt bez odpowiednich zabezpieczeń w komunikacji publicznej oraz za brak odpowiedniego zabezpieczenia posesji przed wydostaniem się z niej zwierzęcia.

www.money.pl

Rasy uznawane za agresywne
W Polsce pierwszym aktem prawnym, w którym opublikowano wykaz ras psów uznawanych za agresywne było Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 grudnia 1998 roku. Wykaz ten objął 11 ras psów. Następnie przepis ten został zastąpiony przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku, przy czym wykaz ras nie uległ zmianie.

W obydwu rozporządzeniach wymieniono następujące rasy psów uznawane za agresywne:

 1. amerykański pit bull terier,
 2. pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
 3. buldog amerykański,
 4. dog argentyński,
 5. pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
 6. tosa inu,
 7. rottweiler,
 8. akbash dog,
 9. anatolian Karabach,
 10. moskiewski stróżujący,
 11. owczarek kaukaski.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne