piątek, 24 maja 2024, 8:50

Karatecy na czeskiej ziemi

W sobotę, 11 maja, 5 osobowa reprezentacja UKS Hitotsu Ostrzeszów pod opieką senseia Jana Zielińskiego wyruszyła do Czech na Międzynarodowe Mistrzostwa Moraw i Śląska, które odbywały się w pięknie położonym u stóp Karkonoszy Jeseniku. Zawody te zorganizowane zostały przez Karate Klub Jesenik, pod patronatem regionu administracyjnego Olomoucký kraj, České karate oraz Czeskiego Ministerstwa Sportu. To już 27 edycja tych Mistrzostw, tym bardziej więc cieszyliśmy się, że mogliśmy wziąć w nich udział.

Dla części karateków były to pierwsze w życiu zagraniczne zawody i pojechaliśmy do Jesenika raczej po to, by zobaczyć, jak wygląda rywalizacja na macie w innych krajach i jak przebiegają zawody na poziomie międzynarodowym, nie licząc na to, że zdobędziemy jakikolwiek medal.

Bardzo wysoki poziom zarówno sportowy, jak i organizacyjny, pozytywnie zaskoczył naszych zawodników. W Mistrzostwach udział wzięło 238 karateków z 28 klubów z Polski, Czech i Słowacji. Mogliśmy stoczyć pojedynek z zawodnikami trenującymi różne style karate, czego do tej pory nie mieliśmy okazji doświadczyć, gdyż w Polsce najpopularniejszym stylem karate jest Shotokan. 

Nasi zawodnicy – mimo tego, że nie liczyli na jakiekolwiek trofeum na pierwszych zawodach tej rangi – wrócili do Ostrzeszowa z trzema brązowymi medalami, wywalczonymi przez Annę Owczarek (kata kobiet +18 lat) oraz Pawła Olejnika (kata mężczyzn +18 lat oraz kata chłopców 16-18 lat). 

Paweł zaprezentował się bardzo dobrze w kat. Kata mężczyzn +18 lat i chociaż w pierwszej rundzie przegrał z ostatecznym zwycięzcą w tej kategorii, Romanem Krátký, to kata Suparimpei (styl Goju-ryu) zapewniło naszemu zawodnikowi brązowy medal.

Ania, choć walczyła z dużo młodszymi od siebie przeciwniczkami, również stanęła na trzecim stopniu podium. W rywalizacji o srebrny medal przegrała jednak z drugą ze swoich konkurentek, która w bardzo dobrym stylu wykonała kata Anan (Shito-ryu).

 Mniej szczęścia mieli natomiast Zosia Wróbel, Filip Lubryka i Aleksander Frąckowiak, którzy – mimo bardzo dobrym występów – musieli uznać wyższość swoich rywali. 

Dla wszystkich zawodników UKS Hitotsu Ostrzeszów wyjazd na te Mistrzostwa był niewątpliwie ogromną przygodą. Wszyscy wrócili do Polski zmotywowani do dalszej pracy i nastawieni pozytywnie. Już teraz nasi karatecy przygotowują się do kolejnych zawodów, tym razem w Łodzi, które odbędą się 25 maja. Na tamtejszych matach rywalizować będą dzieci oraz młodzież do lat 17. Trzymajcie kciuki!

Dziękujemy państwu Wróblom za doping i fotorelację z Mistrzostw.

Anna Owczarek

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne