Reklama

wtorek, 21 stycznia 2025, 11:55

55 LAT MUZEUM REGIONALNEGO W OSTRZESZOWIE

55 lat istnienia obchodzi Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie. Z tej okazji we wtorek 18 czerwca w muzealnych wnętrzach odbyło się spotkanie przyjaciół muzeum, połączone z wystawą upamiętniającą ten jubileusz.

– Kiedyś postanowiliśmy, że okrągłe dziesięciolecia będziemy świętować z hukiem i przytupem, z koncertem i uhonorowaniem naszych darczyńców, partnerów, współpracowników – mówiła kierownik placówki Mirosława Rzepecka.

55 lat do okrągłych rocznic nie należy, lecz mimo to, było uroczyście i rodzinnie – z życzeniami, podziękowaniami, bukietami kwiatów i okolicznościowym tortem. A i łez wzruszenia nie zabrakło.

– W tym miejscu serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy służyli wsparciem, radą, dobrym słowem. Wzbogacali zbiory muzeum przekazując eksponaty – mówiła pani kierownik. – W działalności Muzeum Regionalnego, jak wszędzie, były dobre i złe chwile. Tych dobrych było zdecydowanie więcej – stwierdzała pani Mirka, przypominając jednak, jak to w początkach lat 90. władze Ostrzeszowa miały wątpliwość, czy istnienie placówki, którą głównie odwiedzają dzieci i młodzież, ma sens.

W wypowiedzi pani kierownik nie zabrakło też osobistych wątków. Wspominała początki swej pracy, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego i równie trudne dla kultury ostatnie lata naznaczone pandemią i koniecznością izolacji, także w muzealnych wnętrzach. Nie bez wzruszenia dziękowała za te wspólne lata poświęcone pracy na rzecz ostrzeszowskiej kultury załodze OCK, a szczególnie jej współpracownicom – Danucie Kulig i Magdzie Gałęckiej.

Z gratulacjami dla pracowników muzeum jako pierwszy pośpieszył dyrektor OCK, a także wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Michał Szmaj.

– Dzięki zbiorom muzealnym możemy kultywować pamięć historyczną, pozwalającą z większą refleksją i świadomością przeżywać czas teraźniejszy. To dzięki pracy, pieczołowitości i pasji załogi Muzeum Regionalnego przez 55 lat te rzeczy się dla nas zachowały i pamięć historyczna jest kontynuowana poprzez wystawy, gry i najróżniejsze formy aktywizacji. Ta historia będzie w nas żyła, póki będziemy z sensem przeżywać tę rzeczywistość.

Dyrektor podkreślił wkład pasji, ciężkiej pracy i merytorycznej wiedzy, którą załoga muzeum dzieli się z nami, wyrażając przy tym przekonanie, że muzeum przez kolejne 55 lat będzie się rozwijać i opowiadać o dziejach, które teraz tworzymy.

– Cieszę się, że mogę pracować z wami i być dyrektorem takiej załogi, ludzi, którzy pracują z tak wielką pasją i zaangażowaniem. Jakbyście nie kochali tego co robicie, to by to tak nie wyglądało – mówił dyr. M. Szmaj wręczając w imieniu całej załogi OCK kwiaty i upominki.

Podziękowania za trud, znój i pracę włożoną w rozwój muzeum w Ostrzeszowie, w imieniu samorządu powiatowego złożył starosta Dariusz Świtoń.

Jubileuszowe gratulacje i życzenia składała także delegacja TPZO.

– Jako młody człowiek wszystkie stare rzeczy chciałem powyrzucać, a im jestem starszy, z tym większym szacunkiem odnoszę się do nich – mówił Stanisław Grzesiak. – Muzeum ma tę niezaprzeczalną funkcję – zachować choć okruchy tego, co kiedyś było, jest ważne lub choćby ma wartość sentymentalną.

Stały bywalec muzeum p. Roman Frankowski podarował placówce zdjęcie Krzyża Milenijnego, które wykonał przed 25-laty, kiedy to na najwyższym wzgórzu wielkopolski stanął 20-metrowy krzyż, upamiętniający dwadzieścia wieków chrześcijaństwa.

W imieniu Biblioteki Publicznej w Ostrzeszowie gratulacje i życzenia owocnej pracy oraz wspaniałych pomysłów złożyła dyr. Dorota Owczarczak. Podkreśliła, że obie instytucje łączy postać Stanisława Czernika – patrona biblioteki, który był pierwszym pomysłodawcą założenia muzeum.

Goście uczestniczący w jubileuszu mieli okazję podziwiać ekspozycję przygotowaną na 50-lecie muzeum, uzupełnioną ciekawymi eksponatami ze zbiorów placówki. Zaś dokonania ostatniego pięciolecia można było zobaczyć dzięki multimedialnej prezentacji przygotowanej przez Magdę Gałęcką. Zdjęcia te uświadomiły wszystkim, jak wiele ciekawych wystaw zaprezentowano choćby w ostatnich pięciu latach. Niewątpliwie najczęściej gościły tu prace pani Marii Gostylli-Pachuckiej, która zaprzyjaźniła się z Ostrzeszowem podczas jednego z plenerów malarskich. Odtąd czterokrotnie prezentowane były w muzeum jej różnorodne prace.

Zaraz po prezentacji czekał na wszystkich urodzinowy tort. Goście zaś zrewanżowali się gospodyniom z muzeum za smakowity poczęstunek, śpiewając „Sto lat!” na ich cześć.

HISTORIA MUZEUM REGIONALNEGO

Pomysł powstania Muzeum Powiatu Ostrzeszowskiego już w 1931 r. wysunął ówczesny dyrektor Gimnazjum Miejskiego – Stanisław Czernik. Jego myśl kontynuował Władysław Golus, pracownik magistratu, który we własnym mieszkaniu gromadził pamiątki historyczne z Ziemi Ostrzeszowskiej i urządzał wystawy, aby mieszkańcom miasta przybliżać dzieje regionu. W 1965 przekazał miastu zgromadzone muzealia i dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej, utworzono Izbę Pamiątek Historycznych, otwartą 23 maja 1965 r. W połowie 1968 r. zbiory przeniesiono do odnowionych pomieszczeń ratusza i 28 czerwca 1969 r. zapoczątkowano działalność Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie.

W końcu 1971 r., po śmierci Władysława Golusa, obowiązki kustosza objął dyrektor LO, Józef Michlik. W tym czasie kilkakrotnie zmieniano lokalizację zbiorów muzealnych i ostatecznie w listopadzie 1979 r. przystąpiono do urządzania sal ekspozycyjnych na parterze ratusza, powierzając kierowanie instytucją Józefowi Janasowi. Dzięki jego operatywności i zaangażowaniu miejscowych władz i wielu innych osób, powstały cztery pomieszczenia, w których eksponowano wystawy stałe i trzy mniejsze, pełniące funkcje magazynowo-biurowe. Wystawy czasowe prezentowano w piwnicach zameczku kazimierzowskiego, lecz niska temperatura i wilgoć przyczyniły się do rezygnacji z wystaw w tych pomieszczeniach.

Od 1 grudnia 1981 r. dyrektorem placówki zostaje Mirosława Rzepecka. Dzięki przychylności władz zwiększono powierzchnię wystawową poprzez adaptacje pomieszczeń strychowych na II piętrze ratusza. W 1992 r. muzeum zostało włączone jako jeden z działów w strukturę Ostrzeszowskiego Centrum Kultury. W 1995 r. rozpoczęta została działalność wydawnicza. Ukazały się „Baśnie i legendy ostrzeszowskie” oraz „Ziemia Ostrzeszowska w baśniach i legendach” (z ilustracjami Edwarda Haladyna i wiele innych dotyczących historii naszego regionu. W dorobku muzeum znalazł się także zestaw pocztówek z reprodukcjami obrazów Antoniego Serbeńskiego oraz broszury poświęcone temu artyście. Staraniem Muzeum Regionalnego ukazał się album zawierający 250 obrazów ze zbiorów muzealnych i prywatnych pt. „ANTONI SERBEŃSKI 1886-1957 malarstwo, rysunek, grafika”. Dzieła Mistrza Serbeńskiego mają też w muzeum swoją stałą ekspozycję. Stałe miejsce mają tu także zbiory ofiarowane przez Igo Mosia, poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi. Trzecia stała ekspozycja dotyczy oficerów norweskich i innych jeńców z oflagu XXI C. Powstała dzięki współpracy muzeum z panem Eyvindem Gruntem, obywatelem Norwegii, który w 2006 r. odznaczony został medalem „Za Zasługi dla Miasta i Gminy Ostrzeszów”.

Obecnie w zbiorach muzealnych jest ponad 9000 eksponatów dotyczących historii, archeologii, etnografii, sztuki i numizmatyki. Większość to dary od mieszkańców Ostrzeszowa i ludzi stąd pochodzących lub takich, których życiowe drogi połączyły z naszym miastem.

Od 3 października 2002 r. patronem muzeum jest założyciel – Władysław Golus.

***

Jubileusz to wyjątkowa okazja, by zawitać w progi muzeum. W wystawowych salach można zobaczyć zdjęcia i eksponaty nawiązujące do ekspozycji z ostatnich kilkudziesięciu lat. Być może w niektórych z nich uczestniczyliśmy, a wtedy powrócą wspomnienia. Zaś młodsi obserwatorzy rocznicowej wystawy (choć starsi również) mogą przy okazji odwiedzin muzeum wziąć udział w multimedialnej zabawie polegającej na rozwiązaniu 55 zagadek przygotowanych na 55-lecie muzeum.

K. Juszczak

Reklama
Reklama

Reklama

Ogłoszenia

Już dziś kup najnowszy numer!

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne

Ogłoszenia