Reklama

wtorek, 16 kwietnia 2024, 0:36

Zmarł profesor Stanisław Wężyk

Smutna informacja dotarła do naszej redakcji dziś rano. Zmarł prof. Stanisław Wężyk, wybitny naukowiec, zootechnik, związany z Ostrzeszowem długoletni przewodniczący kapituły oceniającej potrawy na Festiwalach Pasztetników i Potraw z Gęsi w Ostrzeszowie.

13 stycznia br. profesor skończyłby 90 lat.

Stanisław Wężyk urodził się 13 stycznia 1934 roku w Ostrowie Wlkp. W 1951 roku w liceum męskim w Ostrowie zdał maturę, poczym rozpoczął studia na Wydziale Zootechniki w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu. W 1955 r. uzyskał tytuł inż. zootechnika, a zaledwie rok później mgr. inż. zootechnika w WSR w Krakowie. Doktoryzował się w 1963 r., a w 1970 r. habilitował. Tytuły profesorskie uzyskał w 1978 r. (prof. nadzwyczajny) i w 1988 r. (prof. zwyczajny). W 2002 r. nadano mu tytuł Doktora Honoris Causa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Profesor był członkiem wielu zootechnicznych towarzystw naukowych, autorem ponad 1000 publikacji (książek, skryptów, artykułów), wielu ekspertyz i kilku patentów. Był aktywnym działaczem społecznym branży drobiarskiej w Polsce.

Śp. prof. Stanisław Wężyk był potomkiem szlacheckiego rodu Wężyków osiadłych w ziemi ostrzeszowskiej na początku XVII w. W 2018 r. w ostrzeszowskiej Alei Gwiazd Sztuki Kulinarnej odsłonięto gwiazdę upamiętniającą profesora.

Redakcja

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne