wtorek, 21 maja 2024, 9:22

Szkolny projekt z Teofilem Ciesielskim

Teofil Ciesielski – naukowiec, który pokochał pszczoły – pod tym tytułem biblioteka Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Grabowie nad Prosną od września do końca grudnia 2023 roku realizowała projekt, na który otrzymała dofinansowanie z Fundacji BGK w ramach konkursu „Dzieci Kapitana Nemo”- IV edycja 2023.

Głównym celem projektu było poznanie Teofila Ciesielskiego – grabowianina, botanika, pszczelarza, wynalazcy, autora wielu książek, wydawcy i redaktora czasopisma „Bartnik Postępowy”. Ważnym celem było również rozwijanie wśród dzieci i młodzieży aktywnych postaw wobec ochrony przyrody, poznanie życia i roli pszczół w ekosystemie, zapoznanie z właściwościami miodu i innych produktów pszczelarskich oraz poznanie warsztatu pracy pszczelarza.

Dzieci ze Szkoły podstawowej w Grabowie nad Prosną w Ogrodzie Botanicznym

Podczas powyższych działań nasi uczniowie rozwijali również szereg innych umiejętności m.in. kreatywnego myślenia, pracy w grupie, dziennikarskie, plastyczne.

W ramach realizacji projektu uczniowie zwiedzali miejsca w Grabowie nad Prosną upamiętniające postać pszczelarza: Park Miejski, ulicę Profesora Teofila Ciesielskiego, dom, w którym się urodził botanik oraz Izbę Pamiątek. Przeprowadzono spotkanie z Prezesem Koła Pszczelarzy im. Teofila Ciesielskiego w Grabowie nad Prosną panem Piotrem Kicińskim. Spotkanie połączono z degustacją miodów oraz wizytą w pasiece.  

Dzięki projektowi uczniowie odwiedzili Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, którego Teofil Ciesielski był kustoszem. Był także założycielem i wydawcą czasopisma „Bartnik Postępowy”. Podążając tym jego śladem, w celu poznania procesu powstawania czasopisma, udaliśmy się do Konińskiej Drukarni Dziełowej.

Ponadto w ramach realizacji projektu odbyły się następujące warsztaty:

  1. drukarskie – w drukarni uczniowie uczestniczyli w projekcji filmu „Od składki do okładki. Jak powstaje książka?”, a warsztaty praktyczne pn. „Stwórz własną okładkę do książki” pozwoliły poznać i utrwalić stałe elementy okładki,

       2.  pszczelarskie – uczniowie poznali pracę pszczelarza, dowiedzieli się, jak wybiera się miód, zaglądali  do wnętrza tradycyjnego ula, dowiedzieli  się, jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie,  poznali zasady bezpiecznego kontaktu z owadami, wykonali świece z węzy pszczelej.

       3. programowania – w celu poznania cytatów i powiedzeń o pszczołach postanowiono wykorzystać – roboty. W tym celu przeprowadzono warsztaty z programowania pn. „Robot prawdę o pszczołach pokaże”. Młodzież pracowała z robotem Codey Rocky stworzonym do nauki programowania poprzez zabawę. Podczas warsztatów uczniowie tworzyli obrazy – pszczółki, układali skrypty z powiedzeń i cytatów o pszczołach oraz wprawiali w ruch roboty Codey Rocky, które podczas poruszania wydawały dźwięki i wyświetlały zaprogramowane wcześniej teksty. Podczas warsztatów wykorzystano zabawne wiersze z książki Jerzego Gnerowicza pt. „O pszczole… fraszki i bajki” oraz przysłowia o pszczołach zakorzenione w polskiej kulturze.

4.     plastyczne z wykorzystaniem materiałów z recyklingu, elementów natury oraz drukarki 3D pn. „Budujemy ul”. Uczniowie na zajęciach wykonali z materiałów z recyklingu i elementów naturalnych replikę ula Ciesielskiego. Druga część warsztatów polegała na stworzeniu kolejnego przestrzennego ula tym razem z pomocą drukarki 3D. Ul ten wydrukowany został w kilku elementach, które można dowolnie układać. Tym sposobem uczniowie poznali różne techniki tworzenia począwszy od prostych, tradycyjnych z wykorzystaniem naturalnych materiałów, po nowoczesne z wykorzystaniem technologii przyszłości.

W ramach projektu zorganizowano również przegląd twórczości plastycznej pn. “Pożyteczne pszczoły”, z których powstała szkolna wystawa.Na podsumowanie stworzono film edukacyjny „Akademia Pana Teofila i Jej Wysokości Pszczoły”. W projekcie wzięło udział ponad 200 uczniów szkoły.

Wioletta Siwiec

nauczyciel bibliotekarz 

Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Grabowie nad Prosną 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne