środa, 29 maja 2024, 8:36

Ostrzeszowianin zatrzymany przez Border Force – skazany na 12 lat za przemyt heroiny

15 kwietnia 49-letni Dariusz U., pochodzący z Ostrzeszowa, został zatrzymany w Harwich przez Border Force. Mężczyzna usiłował wwieźć do Wielkiej Brytanii 25 kg heroiny. Niedawno zapadł wyrok w sprawie – ostrzeszowianin został skazany na 12 lat pozbawienia wolności.

15 kwietnia br. funkcjonariusze brytyjskiego Border Force (Służb Granicznych) byli już dobrze przygotowani do akcji zatrzymania ostrzeszowianina. Wcześniej oficerowie National Crime Agency prowadzili działania, podczas których m.in. odczytali wiadomości w systemie EncroChat (to zaszyfrowana platforma służąca komunikacji, jej użytkownicy mogą rozmawiać za pomocą specjalnych słuchawek, uważa się, że jest używana niemal wyłącznie w celach przestępczych).
49-latek został zatrzymany zaraz po dotarciu do portu w Essex, a podejrzenia NCA okazały się prawdą – w ciężarówce z transportem chipsów znaleziono ok. 25 kg heroiny. 50 paczek z narkotykami ukryto w dwóch stalowych rampach wewnątrz samochodu. Mężczyzna miał również telefon z możliwością odbierania wiadomości właśnie w systemie EncroChat.
Dzień po aresztowaniu Dariusza U., kiedy opublikowana została o tym informacja, dostawca narkotyków wysłał mężczyźnie zaszyfrowaną wiadomość: „to ty?”, on także został zatrzymany (na ternie Holandii).
W czwartek (3 września br.) ostrzeszowianin przyznał się do próby przemytu narkotyków klasy A. Sędzia z Chelmsford Crown Court skazał go na 12 lat więzienia.
Dariusz U. jest jednym z wielu zatrzymanych w ramach międzynarodowej „Operacji Venetic”. W sumie dokonano ponad setki aresztowań, przechwycono ponad dwie tony narkotyków i broń.

Źródła: nationalcrimeagency.gov.uk; polishexpress

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne