Reklama

środa, 18 września 2024, 4:39

ZŁOTE GODY FUMOWSKIEJ SZKOŁY

… Bo przecież szkoła to nie tylko mury i sprzęty, nie tylko statystyki, nowoczesne technologie i wyścig XXI wieku. Szkoła to ludzie i o nich trzeba pamiętać, aby przyszłość pamiętała o nas. To dzięki nim, a nie modom i ideom, jesteśmy.

 

Miniony tydzień należał do Zespołu Szkół nr 2 w Ostrzeszowie, który świętował 50-lecie swego istnienia. Złote Gody rozpoczęto w poniedziałkowe przedpołudnie, 10 października, uroczystą mszą św. Odprawiał ją biskup ordynariusz diecezji kaliskiej Damian Bryl, zaś asystowali mu liczni księża, będący absolwentami szkoły-jubilatki, na czele z proboszczem parafii św. Jadwigi Królowej, ks. kan. Piotrem Kowalkiem.

Główny punkt jubileuszu stanowiła uroczysta gala, która odbyła się 12 października w kinoteatrze „Piast”. Jej uczestników zapoznano z historią szkoły. W 1972 r. dzięki inicjatywie dyrekcji FUM powstaje szkoła przyzakładowa. W szkole działają klasy ZSZ, technikum mechaniczne dla pracujących, a w kolejnych latach są uruchamiane kierunki zawodowe i licealne. W 1997 r. na ćwierćwiecze szkoły, powstaje liceum ogólnokształcące. Obecnie Zespół Szkół to LO, technikum i branżowa szkoła I stopnia, które kształcą specjalistów w kilkunastu kierunkach. Pierwszym dyrektorem szkoły był Henryk Stempień. Na przestrzeni tych 50 lat w szkole uczyło ponad 400 nauczycieli, zaś liczba absolwentów sięga 10 tysięcy (9945). Do historii szkoły nawiązywała też część artystyczna, którą młodzież przygotowała pod okiem Witolda Pelki. Były scenki aktorskie, taniec i piosenki. Wzruszającym akcentem był ostatni utwór „Łatwopalni”, w trakcie którego na ekranie pojawiły się zdjęcia nauczycieli, których nie ma już wśród nas, a w dłoniach śpiewającej młodzieży i osób na widowni zaiskrzyły światełka pamięci.

Na jubileusz zorganizowano także Dzień Pyra. Uczniowie oraz mieszkańcy mogli popróbować wspaniałych potraw z ziemniaka (i nie tylko), przygotowanych przez młodych gastronomów oraz Koła Gospodyń Wiejskich.

Przez cały tydzień w sali gimnastycznej budynku przy ul. Zamkowej była prezentowana wystawa jubileuszowa. Tworzyło ją kilkadziesiąt plansz ze zdjęciami, pokazującymi historię szkoły od początków jej budowy, po dzień dzisiejszy. Mówiąc o wystawie nie sposób pominąć osoby, które włożyły najwięcej pracy w przygotowanie tego kalejdoskopu wspomnień: Justyna Śmiatacz-Skorupska, Tadeusz Czwordon, Włodzimierz Piekarczyk i Dariusz Wrzalski.

Jednym z absolwentów pierwszego rocznika szkoły fumowskiej, jak ją się zwykło nazywać, jest p. Tadeusz Czwordon. Tak się składa, że pan Tadeusz należał też do inicjatorów tzw. „kapsuły czasu”, którą na 50-lecie zorganizowano. Z pomysłem wyszedł nauczyciel Maciej Stencel, a pan Tadeusz razem z dyrektorem stali się głównodowodzącymi tą „kapsułą”.

– W mig podchwyciłem ten temat i poprosiłem kolegę Bogusia Garnczarka, dysponującego odpowiednim warsztatem, o wykonanie specjalnej tuby, z nierdzewnej, odpornej na wszystko stali. Kolega wywiązał się z nawiązką i zrobił dwie takie tuby. W jednej znalazły się bardziej oficjalne dokumenty, druga zaś została przeznaczona dla uczniów, którzy mogli w niej umieszczać swoje myśli, wypracowania, pamiątki… Poza tym, że jestem uczniem tej szkoły, jestem także ojcem dwóch absolwentów: Wojciecha i Jacka, włożyłem więc do tej „kapsuły czasu” małą blaszkę z nierdzewnej stali, na której zostały wygrawerowane nasze imiona, nazwiska, nazwiska naszych wychowawców (Stefan Głowienkowski, Marek Warszewski, Witold Kucharski) oraz sentencje nt. nauki i nauczania…

K.J.

Autorzy zdjęć: Grzegorz Kosmala, Dariusz Wrzalski i Krzysztof Juszczak.

 

Więcej o jubileuszu ZS nr 2 – w najnowszym „Czasie Ostrzeszowskim”.

 

 

Reklama
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.