Reklama

środa, 17 kwietnia 2024, 20:44

Zaoszczędzimy ciepło i złotówki

Rozpoczęła się termomodernizacja budynków publicznych w gminie i mieście Mikstat. Wydamy 2 mln 860 tys. 980 zł, ale przyniesie to w kolejnych latach znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania i eksploatacji tych obiektów. Na tozadanie samorząd mikstacki pozyskał 2 mln 475 tys. złdotacji z Polskiego Ładu.

Wykonawcą termomodernizacji wybranych gminnych budynków jest firma Zago Inwestycje sp. z o.o. z Kaliszkowic Kaliskich. W programie pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej poprzez termomodernizację budynków infrastruktury publicznej” uwzględniono następujące obiekty: budynki szkolne w Kaliszkowicach Kaliskich, Kaliszkowicach Ołobockich i Mikstacie, siedzibę Biblioteki Publicznej, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Klubu Senior+ i Przedszkola Publicznego (wszystkie w Mikstacie). – Ze względu na inflację nie jesteśmy w stanie od razu poddać termomodernizacji wszystkie gminne obiekty w jednym roku, ale mam nadzieję, że w następnych latach będzie można pozyskać kolejne dotacje i dokończymy to zadanie. Teraz wybraliśmy do modernizacji obiekty najstarsze, najbardziej energochłonne, które przyniosą największe oszczędności. W tej grupie znalazł się budynek szkolny w Kaliszkowicach Ołobockich, ostatni w gminie opalany węglem, czyli pilnie wymagający nie tylko ocieplenia, ale także wymiany źródła ciepła – wyjaśnia Henryk Zieliński, burmistrz Mikstatu.       

Prace termomodernizacyjne rozpoczęły się na początku maja i będą przeprowadzone do końca bieżącego roku. Do wykonania jest m.in. docieplenie poddaszy, ocieplenie ścian, instalacja odgromowa, wymiana stolarki zewnętrznej, ocieplenie ścian fundamentowych, docieplenie stropodachuitp. 

Zainwestowane pieniądze zwrócą się w niższych rachunkach za ogrzewanie tych obiektów. Urząd Miasta i Gminy Mikstat rozpoczął także procedurę pozyskania tzw. „białych certyfikatów”, czyli świadectw efektywności energetycznej przyznawanych za przedsięwzięcia służące poprawie bilansuzużycia energii. Świadectwa można później sprzedać na Towarowej Giełdzie Energii uzyskując dodatkowe pieniądze. 

PK

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne