Reklama

czwartek, 21 listopada 2024, 13:03

WYSTAWA BIBLII W SALI OSP

Niebo i ziemia przeminą, lecz słowa moje nie przeminą”

(z ewangelii św. Mateusza)

Mieszkańcy Ostrzeszowa i okolic mają w tym tygodniu rzadką okazję zapoznania się z historią Biblii. To dzięki wystawie, która dotarła do nas z Niemiec, a dokładnie z Muzeum Biblii w Wuppertal. Inicjatorem tej wystawy, zarazem osobą oprowadzającą po niej jest p. Ludwik Ziętek. Wśród ponad stu prezentowanych na wystawie eksponatów znajdują się te najstarsze, najcenniejsze sprzed kilkuset a nawet tysiąca lat, jak i najnowsze egzemplarze biblii dostępne współcześnie, które wielu z nas posiada.

Biblia – księga natchniona, która powstawała na przestrzeni ok. 1600 lat. Pisały ją osoby pochodzące z różnych kultur i społeczeństw, tworząc w ten sposób księgi Starego i Nowego Testamentu. I chociaż historia pism zawartych w Biblii sięga drugiego tysiąclecia p.n.e., to prawdziwy rozkwit tej Świętej Księgi nastąpił w połowie XV w. za sprawą wynalezienia druku przez Jana Gutenberga. Po długotrwałych przygotowaniach udało mu się w latach 1452-55 wydrukować jako pierwszą książkę Biblię łacińską zwaną później Biblią Gutenberga. Pierwsze wydanie, drukowane po części na pergaminie i na papierze, liczyło 180 egzemplarzy. 48 egzemplarzy tej Biblii zachowało się do dziś. Na wystawie można zobaczyć prasę drukarską używaną w czasach Gutenberga – jest to oczywiście wierna kopia tej drukarni. Od tamtej pory Biblia podbiła świat. Miliony jej egzemplarzy wydane zostały w ponad 2000 językach, w tym także w języku polskim. Jako pierwszy Nowy Testament przetłumaczył Stanisław Murzynowski w 1551 roku, choć wcześniej, dla królowej Kingi zostały w 1280 r. przetłumaczone psalmy, stanowiące część współczesnej Biblii. A skoro mówimy o współczesności, warto wspomnieć, że do 2003 r. Biblia Tysiąclecia wydrukowana została w czterech milionach egzemplarzy. Te informacje oraz wiele innych znaleźć można na tej interesującej wystawie.

Nie byłoby Biblii, gdyby nie pismo, które kształtowało się na przestrzeni tysiącleci. Historię pisma – od tego wyrytego w kamieniu skalnym, poprzez znajdującego się na zwojach papirusowych po współczesny druk, możemy również prześledzić dzięki eksponatom znajdującym się na wystawie.

Warto poświęcić trochę czasu by zajrzeć do sali OSP w Ostrzeszowie, by zapoznać się z prezentowaną tam historią Biblii i historią pisma.

K. Juszczak

Wystawa potrwa jeszcze tylko dwa dni – do piątku 27 września br. w godz. 9.00-17.00.

Reklama
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Ogłoszenia

Już dziś kup najnowszy numer!

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne

Ogłoszenia