niedziela, 14 kwietnia 2024, 2:54

Uczczono pamięć o pomordowanych

Pamięć o pomordowanych w Winiarach mieszkańcach ziemii ostrzeszowskiej oraz rocznicę dekonspiracji bunkra w Wygodzie Tokarskiej uczczono w piątek, 8 grudnia, przez złożenie wiązanek z kwiatami przy obelisku oraz tablicy upamiętniających tamte wydarzenia.

Inicjatorem tych uroczystości było Ostrzeszowskie koło Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, a udział w nich wzięli przedstawiciele samorządu ostrzeszowskiego, parlamentarzyści oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej. Swoją obecności przy obelisku, upamiętniającym wydarzenia z Wygody Tokarskiej, zaznaczyli również przedstawiciele Urzędu Gminy w Doruchowie oraz uczniowie doruchowskiej szkoły.

Przypomniano historię przebywających w Ostrzeszowie więźniów, a także postaci mieszkańców ziemi ostrzeszowskiej pomordowanych w Winiarach. Z dużym zainteresowaniem obecnych spotkały się również opowieści Tadeusza Tuza, opisujące relacje mieszkańców wsi z przebywającymi w bunkrze żołnierzami, o dekonspiracji i wreszcie o tragicznej, ale też bohaterskiej śmierci por. Telesfora Krupy.

Być może dzisiejsze spotkanie przy obelisku w Wygodzie Tokarskiej będzie przyczynkiem do dokładniejszego spisania historii tutejszego bunkra, żołnierzy w nim przebywających, a także wspomnień mieszkańców wsi. Część z nich odeszła już z tego świata, jednak historia wciąż jest żywa w pamięci tak ich, jak i ich potomków.

Anna Owczarek

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne