piątek, 19 lipca 2024, 7:47

Soda i cytryna: czy domowe sposoby na łupież naprawdę działają?

Łupież to uciążliwy problem, który może dotknąć każdego. Jego objawem jest łuszczenie się naskórka, w efekcie czego białe płatki sypią się z głowy. Schorzenie to może pojawić się w postaci suchej lub tłustej. Warto wiedzieć o tym, że jest to choroba nawracająca. Ważna jest więc odpowiednia pielęgnacja skóry głowy i profilaktyka. A jakie są domowe sposoby na łupież? Czy można pozbyć się tego problemu bez użycia specjalistycznych preparatów?

Soda oczyszczona w walce z łupieżem

Soda oczyszczona to produkt, który można znaleźć w praktycznie każdej kuchni. Stosowana jest nie tylko w celach kulinarnych. Przydaje się także podczas generalnych porządków. Co ciekawe – soda oczyszczona znajduje zastosowanie również jako środek złuszczający. Wiele osób używa jej do oczyszczania skóry głowy. Choć jest to bardzo skuteczny sposób – jednak na krótką metę. Umycie głowy sodą sprawi, że białe płatki znikną, ale przyczyna nie zostanie wyeliminowana. Większą skuteczność zdecydowanie odniosą specjalne preparaty i szampony do włosów z łupieżem, które można znaleźć w różnych aptekach.

Mycie głowy cytryną – czy jest skuteczne?

Również sok z cytryny jest często wymieniany jako środek, dzięki któremu można raz na zawsze pozbyć się łupieżu. Czy jest to prawda? Kwas soku z cytryny zmienia pH skóry. Sprawia to, że wytwarza on swego rodzaju ochronną barierę, która broni skórę przed mikroorganizmami wpływającymi na powstanie łupieżu. Jest to sposób, który sprawdzi się nieco lepiej niż użycie sody oczyszczonej. Nie rozwiąże jednak problemu trwale, gdyż pH głowy zmienia się zbyt często – sok z cytryny po prostu nie jest w stanie utrzymać stałej poprawy.

Inne domowe sposoby zwalczania łupieżu

Istnieje wiele innych domowych sposobów na zwalczanie łupieżu. Chociażby dodanie do ulubionego szamponu olejku z drzewa herbacianego. Wiele osób uważa za skuteczne stosowanie oleju kokosowego. Podobnie jak olejek herbaciany – ma on właściwości nawilżające. Używany jest też w wielu profesjonalnych produktach do pielęgnacji skóry głowy. Odpowiednie nawilżenie sprawi, że kondycja skóry się poprawi, a problem z łuszczeniem zmniejszy. Jednak nie będzie to kompleksowe rozprawienie się z przyczyną problemu, a jedynie zlikwidowanie objawów.
Istnieją też sposoby domowe, które mogą jedynie pogorszyć problem, a mimo to są często polecane. Należy do nich chociażby stosowanie płynu do płukania jamy ustnej czy innego preparatu z alkoholem. Prawdą jest, że tego rodzaju produkty jedynie podrażnią i zaczerwienią skórę głowy i zamiast pomóc, pogorszą stan.
Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów walki z łupieżem jest stosowanie aspiryny. W jej składzie można bowiem odnaleźć kwas salicylowy, który jest elementem wielu szamponów przeciwłupieżowych. Tabletkę należy rozkruszyć i wymieszać z szamponem do włosów.

Co jeśli domowe metody nie działają?

Domowe metody zwalczają objawy – jeżeli problem jest zaawansowany, zastosowanie sody oczyszczonej czy cytryny nie będzie wystarczające. Warto sięgnąć po specjalne szampony i odżywki do włosów, które pomogą zlikwidować przyczynę problemu. Odpowiednia reakcja jest ważna, gdyż suchy łupież, z którym mamy najczęściej do czynienia, może przekształcić się w łupież tłusty. Przyjmuje on formę łusek, które są silne przytwierdzone i swędzą. Nieleczony – może doprowadzić do łysienia. Jeżeli problem jest przewlekły – należy bezzwłocznie udać się do dermatologa.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne