czwartek, 23 maja 2024, 11:20

Jak znaleźć idealnego pracodawcę? Porady i wskazówki

Praca sama z siebie jest zawsze wymagająca i wiąże się ze stresem, odpowiedzialnością, wymaganiami i obowiązkami. Gdybyśmy mogli, zapewne wolelibyśmy nie ruszać się z ciepłego domu. Życie jednak nie jest tak kolorowe, dlatego możemy je sobie nieco umilić, wybierając jak najlepszą pracę.

Zastanówmy się zatem na jakich pracodawców zwracać uwagę, a których omijać szerokim łukiem.

 

https://unsplash.com/photos/FYGKPTJN8zw

 

Praca w Polsce czy za granicą?

Wiele osób zadaje sobie na wstępie pytanie, czy lepiej wybrać pracę w Polsce czy za granicą. Na przykład Niemcy – praca w tym kraju jest obecnie popularna. Szacuje się, że do kraju naszego zachodniego sąsiada wyjechało nawet ponad milion Polaków.

Czy jednak można z całą pewnością powiedzieć, że praca za granicą jest lepsza od pracy w Polsce? Wszystko zależy od Twoich oczekiwań – jeżeli liczysz na wyższe zarobki, zagranica dostaje u Ciebie punkt. Jeżeli jednak zależy Ci na:

 • dobrej komunikacji w pracy,
 • kontakcie ze znajomymi i współpracownikami,
 • bliskiej odległości od rodziny,
 • znanych przepisach oraz kulturze,

być może zastanów się nad tym, by pozostać w Polsce.

Postaraj się ocenić co jest dla Ciebie najważniejsze i w oparciu o to podejmuj właściwą decyzję.

Pracodawca – dobrego ze świecą szukać?

Wielu pracowników żyje w przeświadczeniu, że pracodawca to prawie że złodziej – żeruje na krwawicy pracowników i tylko myśli o tym, jak by ograniczyć ich wypłaty. Niestety, w niektórych przypadkach jest to prawda, natomiast od kilku lat obserwujemy zmianę tej sytuacji na lepsze.

Z uwagi na postępującą globalizację, wiele firm musi dostosować się do nowych standardów, gwarantując pracownikom dostęp do wielu atrakcji oraz udogodnień zarówno w biurze, jak i poza nim. Wiele firm wprowadza takie dodatki jak:

 • system premiowy,
 • karta Multisport,
 • darmowe bilety do kin, teatrów czy innych placówek kulturalnych,
 • prywatną opiekę medyczną.

Bardzo popularne stały się również ostatnio gadżety firmowe, takie jak plecaki, odzież, termosy, długopisy, notatniki. Można powiedzieć, że nie jest to szczyt marzeń, natomiast po zsumowaniu może się okazać, że realna wartość Twojej pensji jest znacznie wyższa niż widzisz to na wyciągu bankowym.

Jak ocenić czy pracodawca jest godny zaufania?

Żyjemy w czasach, w których niestety nie możemy mieć pełnego zaufania w stosunku do nieznajomych osób. Szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzi nasz czas oraz pieniądze. Często słyszy się o przypadkach, w których ktoś został wykorzystany, a winowajca ulotnił się bez śladu.

Kradzież to nie tylko zabranie czyjejś własności – to również zatrzymanie wypłaty. Dlatego jeśli starasz się o pracę, pomijaj ogłoszenia, w których potencjalny pracodawca próbuje omijać przepisy i ogólnie przyjęte zasady. Dotyczy to między innymi:

 • rezygnacji z podpisania umowy,
 • pracy „na czarno”,
 • dodatków „pod stołem”,
 • płacy poniżej stawki minimalnej.

Być może w niektórych przypadkach to jednak sensowne oferty, jednak pamiętaj, że ryzyko nie zawsze popłaca – lepiej zachowywać ostrożność niż później pluć sobie w brodę, że można było zachować się inaczej.

Spróbuj też ocenić wiarygodność pracodawcy. Wyszukaj informacje o firmie, która zamieszcza ogłoszenie. Przejrzysz zapisy w KRS, jeśli jest to spółka. Poczytaj opinie, skonsultuj się z kimś, kto pracował w danej firmie. Wejdź na stronę firmy i sprawdź czy jest dobrze zrobiona i godna zaufania. W pracy liczą się zarówno Twoje umiejętności i odpowiedzialność, jak i zaufanie, które w stosunku do obcych ludzi wzbudza pracodawca.

Podsumowanie

Wybór właściwej pracy to dość trudne zadanie. Szczególnie wtedy, gdy zmieniasz branżę i nie do końca orientujesz się jak funkcjonuje rynek w tym sektorze i jakie nim rządzą zasady. Dlatego pamiętaj o ostrożności – nie rzucaj się na pierwsze lepsze ogłoszenie, które wpadnie Ci w ręce. Spróbuj je zweryfikować – w ten sposób być może oszczędzisz sobie przykrego rozczarowania.

Pamiętaj, że skoro od Ciebie wymaga się profesjonalizmu, tego samego możesz wymagać od przyszłego pracodawcy. Powodzenia!

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne