Aby zapewnić sobie w czasie panującej zimy bezpieczeństwo na drodze, niezbędna jest wymiana opon letnich na modele zimowe. Tego rodzaju ogumienie przystosowane jest do warunków panujących w chłodnej porze roku. Czym charakteryzują opony zimowe, jak je wybrać i kiedy należy zdecydować się na ich założenie?
Nowe opony zimowe- kiedy należy je kupić?
Zużyte opony nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa kierowcy, jak i pasażerom pojazdu. W przypadku zauważenia sygnałów ich zużycia należy podjąć dedycję o zakupie nowego ogumienia. Powinna być ona uzależniona od stanu technicznego, wieku i głębokości bieżnika starych opon. Minimalna głębokość bieżnika opony zimowej powinna wynosić co najmniej 4 mm. Producenci zalecają wymianę ogumienia na nowe co 5 lat od daty produkcji danych modeli.
Czym charakteryzują się zimowe opony?
Zimowe opony znacząco różnią się swoimi parametrami od modeli letnich. Mają inny bieżnik, więcej lameli, głębsze rowki i grubsze klocki. Tego rodzaju budowa opon pomaga w lepszej przyczepności do podłoża, a zwłaszcza pozwala na “wgryzanie się” w śnieg. Co ważne, w takim ogumieniu lamele nie ulegają zalepieniu. Głębsze rowki skuteczniej odprowadzają wodę i błoto, co jest ważne w przypadku jeżdżenia po brei pośniegowej. Opony zimowe 185/60 r15, jak i wszystkie inne modele wyróżniają się specyficzną mieszanką. W jej składzie znaleźć można o wiele więcej krzemionki, aniżeli w modelach letnich. Mieszanka gumowa na zimę zachowuje miękkość, nawet podczas skrajnie niskich temperatur. Gwarantuje też dobrą przyczepność.
Jaki profil opony na zimę wybrać?
Kierowcy mogą zdecydować się na opony z profilem wysokim albo niskim. Czym jest profil opony? Jest to relacja procentowa wysokości przekroju ogumienia do jej szerokości. Profil opony wpływa w znacznym stopniu na prowadzenie pojazdu oraz osiągane przez niego parametry. Opony o tych profilach różnią się też swoim wyglądem. Na okres zimowy polecane są zwłaszcza modele z wysokim profilem. W chłodnym okresie stan powierzchni jest często bardzo problematyczny.
Oprócz tego zalegający śnieg często przykrywa krawężniki, dziury, a wszelkiej maści przeszkody. Opony z wysokim profilem zniosą bez trudu wszystkie utrudnienia, z którymi modele letnie nie są w stanie sobie poradzić. Opony z niskim profilem sprawdzają się zwłaszcza przy jeździe dynamicznej, szybkiej. A więc lepiej zainwestować w nie na lato. Wymieniając ogumienie na nowe, należy pamiętać, aby zawsze używać 4 opon o identycznych parametrach.
Szerokość opon zimowych
Producenci samochodów rekomendują kilka homologowanych wymiarów opon. Wszelkie informacje o nich można znaleźć w dołączonej instrukcji. Wąskie opony dobrze wbijają się w świeżą i luźną pokrywą śniegową. Nie ulegają też częstym poślizgom na mokrej powierzchni. Jeśli chodzi o wady, to należy wspomnieć o gorszej trakcji, jak i zachowaniu podczas pokonywania zakrętów. Oprócz tego, niestety wpływają na wydłużenie drogi hamowania. Większość właścicieli pojazdów mechanicznych decyduje się na wybór szerokiego ogumienia zimowego. Opony szersze mają większą powierzchnię styku z podłożem. Dobrze trzymają się więc zakrętów, jak i pomagają w lepszym panowaniu nad samochodem. Szersze opony gwarantują też krótszą drogę hamowania. Mają doskonałe właściwości jedne w pogodne, ale również deszczowe dni.
Kiedy należy zmienić opony na zimowe?
Ze zmianą opon letnich na modele zimowe nie należy zbyt długo zwlekać. Nie trzeba więc czekać aż do momentu pierwszych opadów śnieżnych czy też wystąpienia oblodzenia na drodze, które okaże się problematyczne w czasie jazdy. Lepiej nie ryzykować, a opony wymienić na zimowe jeszcze wcześniej. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy temperatura długotrwale spada poniżej 7 stopni. W tej temperaturze opony letnie tracą już swoje właściwości i nie spełniają dobrze swojej funkcji. Dochodzi wówczas do zmniejszonej przyczepności auta, jak i problemów z jego sterownością. Wydłuża się też droga hamowania. Większość specjalistów zaleca zmianą ogumienia na zimowe już w październiku. W miesiącu tym można już zaobserwować znaczne różnice temperatur między dniem i nocą.