Reklama

środa, 17 kwietnia 2024, 8:34

HONOROWY GOŚĆ W PROGACH OSTRZESZOWSKIEJ KOMENDY

10-letni Adam był gościem honorowym w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrzeszowie. To wszystko za sprawą taty, który podczas finału WOŚP odbywającego się na terenie Kobylej Góry, wylicytował dla syna zwiedzanie ostrzeszowskiej jednostki.

Dzięki wylicytowanemu podczas finału WOŚP vouchrowi, 10-letni Adam, mieszkaniec gm. Kobyla Góra, w towarzystwie swojego taty Pawła, zwiedzał dziś ostrzeszowską jednostkę policji. Spotkanie z funkcjonariuszami poszczególnych wydziałów było doskonałą okazją zapoznać się z zawodem policjanta. 

Zwiedzanie komendy Adam wraz z tatą rozpoczął od odwiedzin na stanowisku dowodzenia, tj. dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie, gdzie zapoznał się z zadaniami policjantów pełniących tam służbę oraz z systemami, którymi podczas służby posługują się dyżurni. Kolejnym etapem było pokazanie chłopcu pomieszczeń dla osób zatrzymanych, które potocznie nazywane jest „więzieniem”.

Zgodnie z zapowiedzią Adam mógł też zasiąść i sprawdzić jak wygodny jest fotel szefa ostrzeszowskiej jednostki oraz zadać kilka pytań samemu Komendantowi Powiatowemu, insp. Andrzejowi Harasiowi. Z rąk komendanta otrzymał on również drobny upominek na pamiątkę wizyty w ostrzeszowskiej jednostce.

Z gabinetu komendanta kroki skierowane zostały na dziedziniec komendy, gdzie czekał oznakowany nowymi policyjnymi barwani radiowóz marki Kia Sportage, za sterami którego, choć przez chwilę, Adam mógł poczuć się jak prawdziwy policjant. Omówienia swoich zadań służbowych nie odmówił również przewodnik psa służbowego, który wraz ze swoim podopiecznym o imieniu Karbo, zaprezentował kilka umiejętności policyjnego czworonoga. Podczas tego spotkania Adam dowiedział się również na czym polega praca psa patrolowo-tropiącego.

Kolejną atrakcją był krótki pokaz czynności podejmowanych wobec np. osoby legitymowanej oraz zatrzymywanej celem ustalenia jej danych osobowych. W trakcie pokazu policjanci zaprezentowali użycie środków przymusu bezpośredniego, stanowiące nieodzowne, codzienne wyposażenie do służby.

Funkcjonariusze pełniący służbę w Wydziale Ruchu Drogowego przekazali Adamowi wiedzę w zakresie używania miernika prędkości, służącego do pomiaru prędkości poruszających się pojazdami kierujących oraz przekazali najważniejsze zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Towarzyszący Adamowi tata Paweł mógł na własnej osobie sprawdzić właściwość działania urządzenia o nazwie Alcoblow, służącego do kontroli stanu trzeźwości.

Kolejnym etapem było przekazanie w pigułce, tajników w zakresie daktyloskopii.

Chłopcu pokazano w jaki sposób technicy kryminalistyczni zabezpieczają ślady na miejscu zdarzenia wykonując “sztuczkę” z odciskiem palca na szklance. Od gościa honorowego, jak i jego taty pobrano również, w sposób tradycyjny, pamiątkowy odcisk palca.

W prezentacji zawodu policjanta swój udział miał również instruktor wyszkolenia strzeleckiego, który zaprazentował gościom kilka jednostek broni. Pod jego bacznym okiem Adam miał możliwość poćwiczenia na sucho swojego bystego oka oraz dowiedział się do czego służy dany rodzaj broni wykorzystywany w policyjnej służbie oraz w jaki sposób rozkłada się i składa broń.

Uwieńczeniem piątkowego spotkania było wykonanie pamiątkowego zdjęcia w pokoju techników kryminalistyki.

Dzięki szeroko przedstawionemu aspektowi policyjnej służby być może zasiane ziarenko zakiełkuje i w przyszłości Adam zasili szeregi ostrzeszowskiej komendy. 

Źródło: KPP Ostrzeszów

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne