piątek, 21 czerwca 2024, 6:14

Pieszy nie przeżył

Wczoraj, ok. godz. 19.00 na tzw. starej ósemce w okolicy Kępna doszło do potrącenia 45-letniego mieszkańca gminy Bralin. Pieszy poruszał się po niewłaściwej (prawej) stronie jezdni, ubrany był w szarą kurtkę i ciemne spodnie, nie miał elementów odblaskowych – szedł w kierunku Bralina. Audi jechało w tym samym kierunku, za kierownicą samochodu siedział 28-letni mieszkaniec powiatu kępińskiego. Potrącony mężczyzna, pomimo reanimacji, zmarł.

Policja przypomina:

  1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ubrany jest w ciemną odzież i nie ma na sobie elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
  2. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
  3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20-30 metrów. Jeśli kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, to nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
  4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości około 150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej. To może uratować życie pieszemu!
  5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki, spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

Uwaga!
Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Pamiętajmy też, że poza terenem zabudowanym, gdzie nie ma chodników, chodzimy lewą stroną jezdni, by, zobaczywszy samochód nadjeżdżający z przeciwka, móc bezpiecznie usunąć się z drogi na „głębsze” pobocze.

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne