piątek, 24 maja 2024, 8:32

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA – DOSTOJNIE I NA WESOŁO

„…Niezależnie od tego co się wydarzy, to my mamy zawsze raz w miesiącu taką randkę, takie oderwanie od rzeczywistości”.

Tak pod koniec spektaklu „RANDKA W BISTRO” mówi bohaterka przedstawienia i właśnie na taką „randkę z teatrem” zaprosili ostrzeszowian Ostrzeszowskie Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna. Tak naprawdę, to właśnie panie bibliotekarki wystąpiły tego popołudnia w głównej roli, świętując przypadający 8 maja Dzień Bibliotekarza. Tegoroczne obchody tego święta w Ostrzeszowie obfitowały w wyjątkowe wydarzenia. Pierwsze, to symboliczne odsłonięcie muralu poświęconego św. Maksymilianowi Kolbe i jeńcom wojennym, którzy w czasie wojny przebywali na ziemi ostrzeszowskiej (piszemy o tej uroczystości oddzielnie). Drugim powodem do świętowania Dnia Bibliotekarza, okazją niezwykle radosną, było wspomniane już przedstawienie „Randka w Bistro”, zaprezentowane na scenie kinoteatru przez aktorów „MAM TEATR” z Warszawy. Fabuła przedstawienia, z pozoru prosta i zabawna, niesie też z sobą wątki „dające do myślenia”.

Bohater opowieści – Tadeusz, upodobał sobie randki z kolejnymi „nieznanymi” kobietami. Każda randka to dla niego prawdziwa niespodzianka, choćby dlatego, że przychodzące na nie panie prezentują odmienny typ charakteru, usposobienia, urody i zainteresowań. Niezmienne jest tylko miejsce tych spotkań – bistro „Bursztyn” oraz pracująca tam sympatyczna i śpiewająca kelnerka Lucynka. I jak to w takich przedstawieniach bywa, wszystko z pozoru proste i przyjemne, zaczyna się komplikować, by w finale wybuchnąć nieoczekiwaną pointą. Poznali ją licznie zgromadzeni miłośnicy teatru, świetnie bawiący się podczas spektaklu, a potem długo oklaskujący aktorów: Marzannę Graff, Aleksandra Mikołajczaka i Julię Pękalską.

Kiedy ucichły brawa dla artystów, przyszedł czas aby docenić wielką, choć niekiedy niepozorną pracę osób krzątających się cały rok między bibliotecznymi półkami, czyli panie bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Ostrzeszowie, ale także z innych książnic znajdujących się w naszym powiecie. Były dla nich pełne wdzięczności słowa podziękowań, wypowiadane przez dyrektor ostrzeszowskiej biblioteki – Dorotę Owczarczak i piękne róże, którymi obdarowali panie – starosta Dariusz Świtoń i wiceprzewodniczący Rady Powiatu, a zarazem dyrektor OCK – Michał Szmaj.

– W imieniu całej załogi OCK i swoim, życzymy wytrwałości, dalszej tak wielkiej twórczości i satysfakcji z misji szerzenia czytelnictwa – mówił M. Szmaj, zaś zwracając się do dyrektor Doroty Owczarczak, życzył dobrej współpracy na rzecz ostrzeszowskiej kultury. Również starosta Dariusz Świtoń złożył paniom bibliotekarkom bukiet życzeń, w tym dalszego rozwijania swoich pasji.

Przypominamy, że od 8 do 15 maja trwa 21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. To szczególna okazja, by odwiedzić bibliotekę, sięgnąć po ciekawą książkę, obejrzeć spektakl… Ale z kulturą warto obcować nie tylko w tym tygodniu, lecz przez cały rok.

K. Juszczak

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne