piątek, 19 kwietnia 2024, 0:44

BIEGI NA SZCZYCIE WIELKOPOLSKI

Pod Jubileuszowym Krzyżem, na najwyższym w Wielkopolsce wzniesieniu, 20 maja znowu królował sport. Rozegrano tutaj trzy biegowe konkurencje odbywające się w ramach 12. Biegów „Pracujcie dalej”. Tak, jak i poprzednie zmagania z tego cyklu, rozgrywane one zostały z okazji urodzin i dla upamiętnienia św. Jana Pawła II.

Zawody rozpoczęli najmłodsi, którzy w biegu zatytułowanym OD NIEMOWLAKA DO PRZEDSZKOLAKA zmierzyli się z dystansem 103 m (103. rocznica urodzin JP II). Kolejność na mecie nie miała znaczenia, jak też i to, czy ktoś pokonał dystans samodzielnie, czy z pomocą rodziców. Liczyła się zabawa i sportowe zacięcie maluchów. Wszystkie dzieci otrzymały medal, dyplom i coś słodkiego. Tak samo towarzysko i integracyjnie potraktowany był marszobieg odbywający się pod hasłem: KOCHAMY CIĘ ŚWIĘTY JANIE PAWLE II. Dystans był dziesięciokrotnie dłuższy, niż u przedszkolaków, lecz zasady podobne. Nie wyłaniano zwycięzców, ale każdy otrzymywał pamiątkowy medal i dyplom. Trasę 1030 m można było pokonywać na różne sposoby – biegnąc, idąc, maszerując z kijkami, czy jadąc na rowerze. Choć żadnej klasyfikacji nie prowadzono, warto wspomnieć, że ten szczególny marszobieg jako pierwsi ukończyli dwaj szóstoklasiści ze SP w Parzynowie – Marcin Półkownik i Piotr Noculak, a tuż za nimi przybiegł ich nauczyciel wf. Paweł Rybczyński. Z kijkarzy pierwszy metę minął Andrzej Jen, a niedaleko za nim jego żona, Edyta. Jedynym rowerzystą w tym gronie był Leszek Dąbrowski, który na miejsce zawodów przyjechał z Kępna. Dla innych start na tym dystansie był rodzinnym spacerkiem, jak choćby rodziny Konarkowskich, czyli państwa Natalii i Daniela z dziećmi – Marią i Adasiem.

Dystansem, który całkiem na poważnie trzeba było potraktować, był bieg na 7000 m. Już po raz czwarty bieg ten odbywał się w ramach MISTRZOSTW POWIATU W BIEGACH GÓRSKICH. Nie był to łatwy bieg, bowiem jego uczestnicy musieli dwukrotnie pokonywać szczyt Wielkopolski. Tam też usytuowana została meta. Pierwsze miejsce zajął Sławomir Dąbrowski z Siedlikowa, który w ten sposób powtórzył swój sukces z poprzedniej edycji biegów „Pracujcie dalej”. Tuż za nim finiszował Mateusz Sternal mieszkaniec Ostrzeszowa, ale pochodzący właśnie z tego miejsca, czyli ze Zmyślonej Parzynowskiej. Na trzecim stopniu podium uplasował się inny ostrzeszowianin – Robert Zborowski. Z grona kobiet najszybciej finiszowała kobylogórzanka Paulina Rybczyńska, zajmując open 9. miejsce, w 23-osobowej stawce biegaczy. Nieco później przybiegły na metę kolejne panie: Anna Kolińska z Ostrzeszowa i Marlena Hadas z Rzetni.

Wszyscy biegacze otrzymali pamiątkowe medale i certyfikaty ukończenia biegu, zaś najlepsi puchary. Statuetkami nagrodzeni zostali najlepsi biegacze z powiatu ostrzeszowskiego: