sobota, 27 lipca 2024, 14:52

GAUDEAMUS NA OSTRZESZOWSKIM UTW

W poniedziałek, 25 września, w sali kinoteatru uroczyście zabrzmiał „Gaudeamus”. Ostrzeszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął trzecią dekadę swojej działalności.

Gości zaproszonych na tę uroczystość powitała prezes UTW – Małgorzata Szymoniak-Staniszewska.

– Ale przede wszystkim witam was, drodzy słuchacze, bo bez was nie byłoby uniwersytetu. Jesteście tu najważniejsi – zapewniała pani prezes zwracając się do obecnej na sali braci uniwersyteckiej.

Uroczystość rozpoczęto od wstąpienia kilkunastu osób w poczet UTW. Rotę ślubowania przyjęła wiceprezes Krystyna Rajska.

„Wstępując do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrzeszowie ślubuję uroczyście zdobywać wiedzę i umiejętności, rozwijać sprawność fizyczną, pielęgnować przyjaźnie i więzi koleżeńskie, przestrzegać statutu i tradycji uniwersyteckich, dzielić się życzliwością, emanować optymizmem i pogodą ducha” – brzmi rota ślubowania.

– Życie to nie długie wakacje, lecz ciągła nauka. To kim jesteśmy jest istotniejsze od tego co robimy i co posiadamy – tymi słowami prezes Małgorzata Szymoniak-Staniszewska rozpoczęła wystąpienie inaugurujące rok akademicki. – Przygotowując program będziemy bazować na latach ubiegłych. Postaramy się, aby nasze wykłady były urozmaicone i dotyczyły różnych dziedzin wiedzy.

Pani prezes wyjawiła hasło przewodnie na ten rok: „Seniorzy UTW poznają i kultywują dziedzictwo, historię i tradycję naszej małej ojczyzny”. Temat ten wynika również z bardziej ścisłych relacji nawiązanych z TPZO. Przypomniano sekcje, w których – według własnych zainteresowań – każdy student będzie mógł twórczo uczestniczyć. Tych sekcji jest aż 19, m.in.: sekcja kulturalna, samokształceniowa, języka angielskiego, plastyczna, rękodzieła, krawiecka, teatralna… Udział w chórach „Jesienne Róże” i „50+” również wynika z muzycznych zainteresowań śpiewaków, wspartych pracowitością i talentem.

Większość zajęć dotyczy rozwoju kulturalnego i intelektualnego, ale w UTW stawia się mocno na zdrowie i sprawność fizyczną. Pomagają w tym sekcje: promocji zdrowia, rowerowa, gimnastyczna,

Dobrze rozwija się współpraca z OCK, Biblioteką Publiczną, klubem „Bratek”, a także z innymi uniwersytetami. Prezes dziękowała też za pomoc i współpracę władzom miasta i powiatu, wyrażając nadzieję na dalsze rozumienie potrzeb uniwersytetu. Wszak liczba członków UTW zbliża się do 300, co oznacza, że jest to instytucja na wskroś potrzebna, i to nie tylko ludziom „trzeciego wieku”. Tym bardziej, że w ramach UTW odbywa się wiele imprez, spotkań, zabaw i rajdów. Są wspólne wycieczki i możliwość skorzystania z wczasów zdrowotno-wypoczynkowych.

Swoje wystąpienie pani prezes zakończyła zaproszeniem na pierwszy wykład. Z okazji Roku Kopernikowskiego, będzie to „Spotkanie z gwiazdami”, które odbędzie się 23 października w CWINT w Parzynowie. Wykład poprowadzi p. Piotr Duczmal – znawca i propagator tematyki kosmosu.

Od niedawna UTW ma nowe władze. Na odbywającym się 8 września walnym zebraniu wybrano nowego prezesa, którym została Małgorzata Szymoniak-Staniszewska. W następnych dniach ukonstytuował się zarząd w składzie: wiceprezesi – Krystyna Rajska i Mieczysław Mądry, sekretarz – Bożena Lipińska, skarbnik – Krystyna Rabiega, członkowie – Maria Chachuła, Małgorzata Łuczak, Krzysztof Baraniak.

W uroczystej inauguracji uczestniczyli także goście.

– Zawsze przy tej okazji wspominam pierwszego inicjatora, ówczesnego dyrektora DPS w Marszałkach, Marka Pohla. To on przywiózł ten pomysł z Warszawy. Bardzo dobrze się przyjął, czego najlepszym dowodem tak liczne audytorium – mówił poseł Andrzej Grzyb. Wyraził podziw dla tak licznych sekcji, pasji i zainteresowań. Gratulował tym, którzy rozpoczynają swoją naukę w UTW, z podziwem mówił o tych, co już 15 lat studiują na uniwersytecie, bo – jak zauważył – każde 5 lat, to nowy fakultet.

W imieniu władz samorządowych głos zabrali burmistrz Patryk Jędrowiak i starosta Lech Janicki. Obaj podziękowali poprzedniemu zarządowi, a nowemu gratulowali różnorodności planowanych przedsięwzięć. Były też życzenia rozwinięcia skrzydeł i zaspokojenia aspiracji oraz potrzeb grona słuchaczy. Z życzeniami dla zarządu i słuchaczy pośpieszyła również Wiktoria Mak – przewodnicząca zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI w Ostrzeszowie. Gratulując nowemu zarządowi, dziękowała za miłą współpracę byłemu, wyrażając nadzieję, że nadal będzie ona trwać. Z kolei Aneta Małolepsza, od niedawna dyrektor PCPR, zadeklarowała pomoc i wsparcie, życząc owocnej współpracy.

Trochę spóźniona dotarła na inaugurację minister zdrowia Katarzyna Sójka. Wiadomo, zdrowie, profilaktyka i zapobieganie chorobom, to częsty temat spotkań na UTW. Minister zdrowia też tym sprawom poświęciła sporo miejsca. Rozpoczęła od informacji o przedłużeniu zakresu wieku do bezpłatnych badań mammograficznych. Od 1 listopada z takich badań będą mogły skorzystać pacjentki między 45 do 74 rokiem życia. Zachęcała do tych i innych badań zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Z żywą reakcją spotkała się „recepta” na długie, zdrowe życie, którą przekazała pani minister, zastrzegając, że są to wskazówki jednej ze starszych pań, którą miała okazję niedawno spotkać.

Po pierwsze duża aktywność. Trzeba mieć tyle zajęć, spotkań, ruchu, żeby nie było czasu na nic innego. Druga rzecz, to codziennie mała lampka dobrego wina. Zaś trzecim wskazaniem owej starszej pani, kierowanym wyłącznie do pań było, aby zawsze mieć młodszego męża od siebie. Swą wypowiedź minister K. Sójka zakończyła życzeniami aktywności, dobrych relacji międzyludzkich, optymizmu i energii.

Dobrym przyczynkiem do zaczerpnięcia tej pozytywnej energii był muzyczny występ Ewy i Jarka, czyli zespołu „ZODIAK”. Zamiast wykładu inauguracyjnego soliści zaproponowali muzykoterapię, przy której słuchacze mogli, a nawet powinni poczuć się zrelaksowani. Zabrzmiało kilkanaście znanych i lubianych przebojów, m.in. z repertuaru A. Cierniewskiego, A. Jantar, U. Sipińskiej, R. Orbisona, grupy „Smokie” i wielu innych. Słuchając tych wiecznie młodych hitów ręce same składały się do oklasków, zaś niejeden ze słuchaczy śpiewał razem z zespołem. Aż ze sceny popłynęły słowa piosenki „Do widzenia, mój kochany, do widzenia” oznaczające, że rozstania nadszedł czas.

Może nie wszystkie spotkania w gronie uniwersyteckim będą tak rozśpiewane, lecz niech każde z nich dostarczy słuchaczom UTW satysfakcji, pożytecznej wiedzy i radości.

K. Juszczak

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne