W sobotę, 9 listopada, czyli dokładnie w rocznicę przybycia do Ostrzeszowa o. Maksymiliana Kolbe i jego współbraci, w parafiach ostrzeszowskich odbyły się dwa spotkania poświęcone świętemu, inspirowane postacią o. Kolbe.
Dlaczego i komu mógłby patronować dzisiaj św. Maksymilian Kolbe?
Takie pytanie stało się tematem konferencji, która odbyła się w Domu Katechetycznym przy Farze, noszącym imię św. Maksymiliana Kolbe. Z prelekcją wystąpił redaktor naczelny „Rycerza Niepokalanej” o. Krzysztof Flis. Jego zdaniem św. Maksymilian powinien zostać ogłoszony jako patron rodziny i obrońca życia. Fakt, że w Auschwitz oddał życie za ojca rodziny Franciszka Gajowniczka najmocniej predestynuje postać św. Maksymiliana do patronowania życiu, w każdej jego formie. Jednakże o. Krzysztof zwrócił uwagę słuchaczy na św. Maksymiliana jako obrońcę życia nienarodzonych. Przed wojną, w prowadzonym przez o. Kolbe „Rycerzu Niepokalanej” ukazywało się wiele artykułów nawołujących do obrony dzieci nienarodzonych. Ich autorem był Walenty Majdański, wielki orędownik życia, co w Polsce przedwojennej nie było wcale łatwe, czy to z powodu rozluźnienia obyczajów, czy też biedy dotykającej dużą część społeczeństwa. Dziś, choć warunki życia diametralnie się zmieniły, problem podejmowany w ówczesnym „Rycerzu Niepokalanej” wciąż jest aktualny.
*****
Święty Maksymilian Kolbe na znaczkach i widokówkach
Mija 85 lat od chwili, gdy na ostrzeszowskiej ziemi stanął o. Maksymilian Kolbe. Z tej okazji miniony weekend upłynął pod znakiem wydarzeń poświęconych temu wielkiemu świętemu. Preludium stanowiła wystawa znaczków, kartek pocztowych i innych walorów filatelistycznych, na których główną postacią był św. Maksymilian Kolbe.
8 listopada w „Galerii w Ramach Piętra” nastąpiło otwarcie wystawy, przygotowanej przez koła PZF w Mikstacie i Ostrzeszowie. Autorami wystawy są Maciej Bukczyński – prezes Koła PZF w Mikstacie i Janusz Skowroński – prezes Stowarzyszenia Zamek Czocha, który wraz ze swoimi zbiorami przyjechał aż z Lubania.
K.Juszczak
Więcej:
– w wersji elektronicznej https://czasostrzeszowski.pl/produkt/czas-ostrzeszowski-nr-46-2024/
lub
– w wersji papierowej w numerze 46/2024, w punktach sprzedaży do 18 listopada