Trwa reorganizacja pracy w Ostrzeszowskim Centrum Zdrowia. Na zwołanej 19 maja przez kierownictwo placówki konferencji prasowej mówiono o podejmowanych obecnie działaniach i celach do zrealizowania w nieco dłuższej perspektywie. Zdaniem prezes Magdaleny Puziewicz-Karpiak wciąż tym najważniejszym pozostaje przywrócenie pracy czterech oddziałów. Wiąże się to ze stopniową likwidacją oddziału covidowego.
Zgodnie z decyzją wojewody wielkopolskiego do 21 maja na oddziale tym pozostaje 40 łóżek, w tym 6 intensywnej terapii, zaś od 22 maja do 13 czerwca w szpitalu ostrzeszowskim pozostaną 23 łóżka covidowe. Po tym terminie oddział będzie rozwiązany i zostanie przywrócony w pełnym zakresie oddział internistyczny (wewnętrzny).
Na nowo, po półrocznej przerwie, zacznie funkcjonować oddział chirurgiczny. Wiadomo, że będzie on pracował w zmienionym składzie personalnym i z nowym kierownictwem, lecz nazwisk na konferencji nie ujawniono. Przypomniano o istniejących oddziałach: ginekologiczno-położniczym i pediatrycznym, który rozszerza działania o poradnie (m.in. dla dzieci zagrożonych cukrzycą).
O znaczeniu szczepień w powrocie do normalności mówili: pełnomocnik ds. szczepień Aleksandra Mucha oraz dyrektor OCZ ds. medycznych – lek. med. Jarosław Iwaszkiewicz. Poinformowano, że do 18 maja tylko w ramach działania placówki zaszczepiło się 4390 osób, w tym 1704 już po raz drugi. Znacznie odważniejsze są kobiety, których 2884 skorzystało z możliwości zaszczepienia, a tylko 1506 mężczyzn przyjęło dotąd szczepionkę. Największą grupę wśród zaszczepionych stanowią osoby w wieku 60-70 lat – 874 osoby. W pozostałych grupach liczba szczepień (w ramach punktów podległych OCZ) przedstawia się następująco:
– 50-60 lat – 864 osoby
– pow. 70 lat – 856 osób
– 40-50 lat – 666 osób
– 30-40 lat – 360 osób
do 30 lat – 136 osób
K.J.
Więcej nt. konferencji w najbliższym numerze „CzO”.