niedziela, 14 lipca 2024, 0:27

Zmarł Marian Pilot

Z olbrzymim żalem przyjęliśmy w redakcji wiadomość o śmierci Mariana Pilota, pisarza i Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Ostrzeszów.

Marian Pilot był osobą niezwykle zasłużonej dla świata literackiego, pisarzem wyróżnionym w 2011 roku Nagrodą Literacką NIKE za “Pióropusz”. To powieść będąca swoistym, kolejnym powrotem do rodzinnego Siedlikowa. Jest to historia chłopca z biednej, wiejskiej rodziny, który chcąc wyciągnąć ojca ze stalinowskiego więzienia, pisze nieskończoną ilość podań o jego zwolnienie, stała się doskonałą okazją do przedstawienia wnikliwego studium powojennej rzeczywistości.

Pilot był wybitnym pisarzem, dziennikarzem i scenarzystą filmowym, którego sercu bliska była kultura naszego regionu. To właśnie jemu zawdzięczamy “Słownik gwary siedlikowskiej” wydany nakładem Oficyny Wydawniczej Kulawiak.

Marian Pilot urodził się 6 grudnia 1936 roku w Siedlikowie. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie, a studia na wydziale dziennikarstwa kończył na Uniwersytecie Warszawskim. W 1958 pracował w dziale kulturalnym PAP. Pracował również w redakcji “Wiadomości Filmowych” i “Na przełaj”. W latach 1967-1978 pełnił funkcję kierownika działu prozy „Tygodnika Kulturalnego”.

W 1966 roku dostał Nagrodę im. Stanisława Piętaka za powieść Sień. W 1987 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 1989 otrzymał nagrodę Funduszu Literatury w dziedzinie reportażu.

W 2002 roku został za swoją twórczość odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

30 kwietnia 2009 roku nadano Marianowi Pilotowi tytuł honorowego obywatela miasta Ostrzeszów. W tym samym roku otrzymał również nagrodę literacką im. Władysława Reymonta.

Ostrzeszów stracił kolejną, niezwykle zaangażowana w życie kulturalne, osobę, ambasadora naszej Małej Ojczyzny. Pozostanie na zawsze żywy w swych powieściach, wierszach i w sercach bliskich.

Cześć Jego Pamięci.

Redakcja

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne