środa, 24 lipca 2024, 13:46

100 lat Victorii

Sto lat temu, wraz z narodzinami Rzeczypospolitej, rodził się w Ostrzeszowie futbol. Z ruin zaborów i wojny wyłoniła się drużyna piłkarska, która właśnie nazwała się „Ruiną”, by po ośmiu latach zmienić nazwę na „Victorię”.

Różne nazwy na przestrzeni wieku nosiły ostrzeszowskie drużyny – w czasie II wojny był „Grom”, potem piłkarskie tradycje kontynuowały „HKS”, „Spójnia”, „Budowlani”, „Piast”… by znowu powrócić do ukochanej przez ostrzeszowian „Victorii”. Ale niezależnie od imienia zespołu pokoleniom ostrzeszowskich piłkarzy nie brakowało ducha sportowej walki, który pomógł przetrwać także te trudne chwile i zachować ciągłość piłkarskiej tradycji. To dzięki tym ludziom – piłkarzom, trenerom, działaczom przyszło nam świętować w tym roku jubileusz 100 lat Victorii, 100 lat piłkarstwa w Ostrzeszowie.
Piłkarska gala, podsumowująca tę piękną rocznicę, odbyła się 19 września w restauracji Zacisze. Zgromadziła wiele znaczących postaci ze świata piłki nożnej i władz samorządowych. Nie zabrakło pamiątkowych medali i odznaczeń. Te najważniejsze – Srebrną Odznakę PZPN – otrzymał Stanisław Bojszczak – piłkarz, działacz i archiwista, któremu kolejne pokolenia ostrzeszowskich kibiców zawdzięczają wiedzę o historii klubu. Oklaskami „na stojąco” i gromkim „Sto lat!” nagrodzili uczestnicy uroczystości pana Stanisława. My także serdecznie gratulujemy tego odznaczenia i dziękujemy za wszystko, co dla ostrzeszowskiego sportu uczynił.
W gronie odznaczonych znalazło się wielu piłkarzy, trenerów, działaczy… Złotą Odznaką WZPN uhonorowano prezesa Victorii – Andrzeja Sikorę, długoletniego kierownika drużyny – Tadeusza Szadkowskiego i znakomitego piłkarza – Tomasza Śmieińskiego. Odznaki wręczał prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej – Paweł Wojtala.

K.J.

Więcej nt. piłkarskiej gali można przeczytać w najnowszym numerze „CzO”.


Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne