Sejm przyjął w środę nowelę ustawy o zakazie handlu w niedzielę, zgłoszoną przez Polskę2050-Trzecią Drogę. Według niej, gdy Wigilia, 24 grudnia przypada w niedzielę, to handel pracuje w dwie poprzedzające ją niedziele.
Środowe posiedzenie Sejmu zdecydowanie najwięcej emocji wzbudzało wśród pracowników i właścicieli sklepów, bowiem już od jakiegoś czasu przedstawiciele tego sektora gospodarki oczekiwali zdecydowanych działań w tej kwestii. Jak wiadomo, Święta Bożego Narodzenia i poprzedzające je tygodnie to złoty okres branży handlowej, a zakaz handlu w niedzielę, który obowiązuje od 1 marca 2018 roku, nie raz skutecznie utrudnia im prowadzenie działalności.
W głosowaniu brało udział 441 posłów, ZA głosowało 429 z nich, a 12 wstrzymało się od głosu. Nikt nie głosował przeciw.
Przyjęta w środę nowela ustawy przewiduje, że każda Wigilia przypadająca w niedzielę będzie dniem objętym zakazem handlu, wykonywania czynności związanych z handlem, a także powierzania pracownikowi wykonywania pracy w handlu. Jak podaje uzasadnienie, Boże Narodzenie jest szczególnym czasem spotkań rodzinnych Polaków.
Wcześniej sejmowa komisja gospodarki odrzuciła złożony przez rząd projekt, zakładający, że w Wigilię sklepy pracować nie będą, za to handel mógłby odbywać się w niedzielę 10.12 do godziny 14:00
Jak zaznaczył Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, temat regulacji handlu w niedzielę z całą pewnością będzie jeszcze przedmiotem obrad Sejmu.
AO