czwartek, 20 czerwca 2024, 1:20

Weźmy odpowiedzialność za czyste powietrze!

Praktycznie codziennie do Straży Miejskiej w Ostrzeszowie wpływają informacje o podejrzeniu spalania niewłaściwych paliw w piecach; wszystkie sygnały są sprawdzane. Nadal jednak, mimo dużej częstotliwości działań, ujawniane są nieprawidłowości w tym względzie. Od początku sezonu grzewczego, nałożono kilkanaście mandatów, najwyższy to pięćset złotych. Dotyczy to nie tylko spalania śmieci, czy też innych materiałów zabronionych (np. płyt meblowych, paneli) ale także przepalonego oleju silnikowego. Należy zauważyć, że spalanie paneli, płyt czy też oleju silnikowego generuje bardzo charakterystyczny zapach oraz dym, który jest zauważalny dla otoczenia.

Bardzo ważnym dla czystości powietrza, którym oddychamy, jest nasze poczucie wspólnej odpowiedzialności, wyrażonej zarówno poprzez zaniechanie spalania powyższych materiałów ale także zwracanie uwagi na takie antyspołeczne zachowania innych mieszkańców naszego miasta i gminy.  W związku z tym jesteśmy wdzięczni naszym współmieszkańcom, którzy zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie dla nas zanieczyszczone powietrze, i zwracają uwagę na takie niedozwolone praktyki.
Ponadto przypominamy, że każdy kto zakupi opał musi otrzymać fakturę oraz świadectwo jakości  paliwa wydany przez sprzedającego opał, niezależnie od zakupionej ilości, praktycznie zakup jednego worka wymaga od sprzedawcy wystawienia świadectwa.  Niestety, stwierdzamy w toku kontroli, że przedsiębiorcy czasami zapominają o takiej konieczności, co może się wiązać z nałożeniem przez Państwową Inspekcję Handlową kary liczonej w dziesiątkach tysięcy złotych.  
Weźmy odpowiedzialność za nasze wspólne środowisko i pozwólmy sobie na swobodny, zdrowy oddech podczas spacerów. Małe nawyki związane z prawidłowym paleniem oraz używanie dobrej jakości opału, może przynieść duży rezultat w postaci czystego i przyjaznego powietrza – informuje Aneta Pawlarczyk- Świtoń, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w UMiG Ostrzeszów.
Widoczna na poniższym zdjęciu, „domowa” instalacja, służyła do spalania przepracowanego oleju silnikowego w budynku na terenie jednej z miejscowości w gminie Ostrzeszów.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne