piątek, 21 czerwca 2024, 7:38

Uwaga na oszustów!

Oszuści nie śpią i cały czas czekają na nieostrożne ofiary. Na terenie powiatu ostrzeszowskiego w ostatnim czasie doszło do trzech prób oszustwa za pośrednictwem internetu, bądź drogą telefoniczną. Niestety, w dwóch przypadkach się udało.
9 marca policjanci KPP w Ostrzeszowie przyjęli dwa zawiadomienia o popełnionych drogą internetową oszustwach oraz jedno zgłoszenie o próbie oszustwa metodą „na policjanta”.

Do mieszkanki powiatu zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę. Stwierdziła, że jej syn potrącił dziecko i teraz to ona musi zapłacić 65 tysięcy złotych, żeby uniknąć postępowania. Na szczęście kobieta nie dała się „naciągnąć”, zadzwoniła do swoich dzieci, aby to potwierdzić. Oczywiście informacja okazała się fałszywa, a „policjantka” zwykłą oszustką.
Z kolei 35-latek, również mieszkaniec naszego powiatu padł ofiarą oszusta. Za pośrednictwem portalu internetowego giełdy lokalnej wysłał pieniądze „z góry”, nie otrzymując towaru w określonym czasie. Postępowanie w tej sprawie prowadzi KPP w Ostrzeszowie.
Pamiętajmy! Tego typu portale nie gwarantują bezpiecznego przesyłu pieniędzy, a są jedynie „ryneczkami lokalnymi” umieszczonymi na łamach internetu.
Najmniej szczęścia miał 28-latek. Mężczyzna uwierzył poznanej przez internet kobiecie, że jest żołnierzem wojsk USA. Kobieta miała go przekonać, że wysyła mu paczkę z odzieżą, prezentami i gotówką za pomocą kuriera. Po pewnym czasie poinformowała mężczyznę, że kurier z paczką został zatrzymany przez służbę celną jednego z państw ościennych i trzeba wysłać kilkanaście tysięcy złotych na opłaty celne, pomoc prawną oraz na pomoc z Ministerstwa Spraw Zagranicznych USA. Niestety, nieistniejąca paczka do mężczyzny nie dotarła, zaś „kobieta- żołnierz” zerwała wszelki kontakt, a 28-latek już po czasie zdał sobie sprawę, że padł ofiarą oszustwa.
Przestrzegamy: Policja ani żadna instytucja państwowa nie będzie wymagać od nas przekazania gotówki, ani wykonania przelewu w celu ochrony naszych środków finansowych.
Nie wysyłajmy pieniędzy nikomu, kogo znamy tylko przez internet na podstawie wiadomości w komunikatorze internetowym – pamiętajmy, że ktoś może się podszyć pod znaną nam osobę, albo włamał się na jej konto.

KPP Ostrzeszów

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne