niedziela, 26 maja 2024, 7:30

Typy żaluzji i rolet okiennych. Które najlepiej będą pasować w Twoim oknie?

Jeżeli nie jesteś fanem zasłon czy firanek, alternatywą dla nich jeśli chodzi o możliwość regulacji światła w pokoju i zasłonięcia okien przed wścibskim wzrokiem sąsiadów są żaluzje i rolety. Do wyboru masz żaluzje poziome, klasyczne rolety lub eleganckie rolety rzymskie. Które z nich wybierzesz do swojego okna? 
1. Żaluzje poziome
2. Klasyczne rolety
3. Rolety rzymskie


 Żaluzje poziome
Żaluzje poziome to jedne z najczęściej wykorzystywanych form izolowania pomieszczeń od światła słonecznego. Są wykonane z poziomych listew, zaopatrzone też są w mechanizmy otwierające i zamykające rolety. Żaluzje poziome mogą mieć formę atrakcyjnych paneli z drewna lub imitacji drewna, często wyposażonych w ozdobną falbanę. Klasyczne żaluzje natomiast wykonane są z PVC lub elementów metalowych wykonanych z aluminium. Listwy mogą mieć różną szerokość, od 25 mm do nawet dwa razy szerszych, blokujących więcej światła.
Żaluzje poziome posiadają dwa sznurki: sznurek uchylny i sznurek podnoszący. Możesz ustawić listwy pod kątem za pomocą linki przechylania, aby wpuścić światło lub skierować je w górę lub w dół. Możesz również podnieść poziome listwy na dowolny poziom.   
Żaluzje drewniane i imitujące drewno są popularnym wyborem do salonów i jadalni, gdzie można docenić ich elegancki styl, podczas gdy aluminiowe żaluzje poziome są idealne do ogrodów zimowych, idealnie izolując przestrzeń od słońca. 
 
Ich minusem jest trudność utrzymania ich w czystości – na każdej listwie zbiera się kurz, więc trzeba przetrzeć każdą z nich z osobna.  


Klasyczne rolety
Rolety są wykonane z jednego panelu tkaniny, który rozwija się z górnego drążka. Są one również wyposażone w obciążony dolny pręt, który zapewnia, że rolety nie zwieje wiatr. Dostępnych jest wiele opcji kolorystycznych tkanin, można też wybrać rolety z fantazyjnymi nadrukami. Popularne są rolety wykonane z tkaniny zaciemniającej, lub przepuszczające światło tkaniny typu woal.
Rozwiązaniem są też dwuwarstwowe rolety typu “dzień-noc”, które zapewniają większą kontrolę nad ilością światła w pomieszczeniu podobną do tej oferowanej przez żaluzje poziome. Taką roletę można zaciągnąć w taki sposób, że warstwy tkaniny układają się, całkowicie blokując dostęp światła. W przypadku rolet zaciemniających lub woalowych jedyną opcją sterowania światłem będzie podnoszenie lub opuszczanie rolet. 
Plusem klasycznych rolet jest duża opcja stylizacji i rodzajów tkanin, a także łatwość w utrzymywaniu ich w czystości. Nie są jednak tak estetyczne, jak rolety rzymskie.


Rolety rzymskie

Rolety rzymskie wykonane są z tkaniny, która po podniesieniu układa się w fałdy. Konstrukcja oparta jest na połączonych sznurkami listwach umieszczonych z tyłu panelu z tkaniny. Po podniesieniu rolety sznurki ściągają ze sobą listwy i wymuszają złożenie żaluzji w plisy.
Na rolety rzymskie można stosować różne rodzaje tkanin, od jedwabiu i lnu po bawełnę i materiały syntetyczne. Stanowią świetną alternatywę dla zasłon, dostępne są też w ogromnej różnorodności kolorów, wzorów i tkanin.
Rolety rzymskie pozwalają na łatwą i skuteczną kontrolę przepływu światła do pomieszczenia. Można je wygodnie podnosić i opuszczać w zależności od pory dnia lub roku. Możliwe jest też w razie potrzeby opuszczenie jej i całkowite zaciemnienie pokoju. Wybierając podszewkę termiczną, można je również uczynić bardziej energooszczędnymi.
Rolety rzymskie są łatwe w obsłudze i wyglądają fantastycznie. Dodatkowo jest to coś na każdą kieszeń: cena zależy od rodzaju tkaniny i rozmiaru, a także od stelażu. Sprawdź atrakcyjne produkty na: https://alena-firany.pl/rolety-rzymskie.html

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne