niedziela, 26 maja 2024, 7:29

SPOGLĄDANIE W SŁOŃCE Z PIOTREM DUCZMALEM

25 października, na ostrzeszowskim Rynku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Przekroczyć granice”.

Tym razem te granice zostały wyznaczone bardzo wysoko, bowiem sięgały Słońca i innych ciał niebieskich. Bohaterem spotkania był  PIOTR DUCZMAL – człowiek zafascynowany kosmosem, gwiazdami i planetami, znawca astronomii, zaś od kilkunastu lat główny animator CENTRUM WIEDZY I NOWYCH TECHNOLOGII im. Jana Pawła II i wchodzącego w jego skład Obserwatorium Astronomicznego CWINT w Parzynowie. Okazja spotkania wyjątkowa – ZAĆMIENIE SŁOŃCA – co prawda częściowe, ale nawet takie nieczęsto się zdarza, ostatnie przed siedmiu laty. Tym razem około 40% powierzchni Słońca w kulminacyjnym momencie zostało przykryte przez cień Księżyca.

Zaćmienie Słońca, to zjawisko astronomiczne, powstające gdy Księżyc znajdzie się między Słońcem a Ziemią. Piotr Duczmal postawił sobie ambitne zadanie, by przy okazji oglądania na niebie tego rzadkiego zjawiska, zafascynować kosmosem młodzież szkolną i inne osoby znajdujące się w tym czasie na Rynku. I to się w pełni udało, a pomocny w tym był sprzęt przywieziony przez p. Piotra z obserwatorium CWINT w Parzynowie i grono życzliwych znawców tematu.

Chyba nie było mieszkańca, który będąc w okolicach ratusza (nawet przypadkowo) nie chciał spojrzeć przez teleskop na Słońce, które w coraz większym stopniu przysłaniał Księżyc. Niektórzy zresztą, wiedząc o spotkaniu przybyli tutaj nawet z daleka, by popatrzyć na to niecodzienne zjawisko. Bardziej zapobiegliwi przynieśli własny sprzęt, aby przez przyciemnianą szybkę czy wymyślne okulary spoglądać w niebo. Samo zaćmienie trwało nieco ponad dwie godziny – rozpoczynało się o 11.12, a kończyło o 13.28. Apogeum przypadło na 12.20, kiedy to Słońce było zakryte w największym stopniu. Ale niezależnie od wielkości zaćmienia wszyscy z zaciekawieniem patrzyli w niebo, a do teleskopu ustawiała się kolejka.

K.J.

 

Więcej o wydarzeniu – w najbliższym numerze „Czasu Ostrzeszowskiego”.

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne