środa, 29 maja 2024, 7:05

Kleszcze raz jeszcze, co warto sobie przypomnieć

W 2022 r. w okresie od 1.01.2022 r. do 31.03.2022 r. odnotowano już 49 przypadków boreliozy, w tym 2 przypadki neuroboreliozy. Porównując analogiczny okres 2021 roku odnotowano podobnie, bo 41 przypadków zachorowań na boreliozę, jednakże nie było wśród nich przypadków neuroboreliozy.

W kwietniu tego roku (od 1.04.2022 r. do 15.04.2022 r.) odnotowano już 7 przypadków boreliozy, w tym 1 neuroboreliozy.

Podsumowując lata ubiegłe, przypadki boreliozy kształtują się następująco:

  • 2019 – 640
  • 2020 – 633
  • 2021 – 603 w tym 11 neuroboreliozy (postać nerwowa boreliozy)

Rumień wędrujący to charakterystyczny objaw boreliozy. Pojawić się może po 7-10 dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza, powiększa się, tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę. Szacuje się, że występuje u 40-50% chorych. Zaczerwienie, które może pojawić się zaraz po ukłuciu, jest stanem zapalnym, spowodowanym ukąszeniem i nie jest typowym objawem boreliozy. Rumień wędrujący najczęściej pojawia się w miejscu ukąszenia. Miejscowej zmianie skórnej towarzyszą często objawy uogólnione, takie jak: zmęczenie, ból mięśni, gorączka, ból głowy, sztywność karku.
Brak rozpoczęcia leczenia może prowadzić w konsekwencji do wystąpienia fazy późnej (nawet po kilku latach od ukłucia), obejmującej m.in.: zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych oraz mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca.
Decyzję o sposobie i czasie leczenia podejmuje lekarz.
Najwięcej kleszczy obserwuje się w lasach w pobliżu wysokich traw, krzewów i niskich drzew. Pajęczaki schodzą często do gruntu, chłonąc wilgoć, gdyż są wrażliwe na wysychanie. W porze suchej i przy wysokiej temperaturze kleszczy jest mało. Najłatwiej je spotkać po deszczu oraz rano lub wieczorem, kiedy utrzymuje się rosa. Kleszcze do przetrwania potrzebują miejsc o odpowiedniej wilgotności i temperaturze, nie bezpośrednio nasłonecznionych,  w związku z tym można je spotkać również w miejskich parkach i przydomowych ogródkach czy trawnikach.
W celu uniknięcia ukąszenia kleszcza zaleca się stosowanie odpowiednich środków odstraszających oraz stosowanie odzieży zakrywającej jak najwięcej części ciała.
Kleszcze nie wkłuwają się w skórę zaraz po kontakcie, zamiast tego szukają ciepłego i wilgotnego miejsca, w którym skóra będzie odpowiednio miękka. Niezależnie od stosowanych środków ochronnych bardzo ważne jest dokładne obejrzenie ciała, szczególnie pach, pachwin, skóry pod biustem, zgięć podkolanowych i łokciowych, okolic uszu, skóry głowy. Możliwe jest również, że po powrocie do domu kleszcz wędrować będzie jeszcze po ubraniu, w związku z tym zaleca się zmienić odzież bezpośrednio po powrocie.
Po zauważeniu ukąszenia przez kleszcza, należy natychmiast delikatnie go usunąć. Pęsetą ująć kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, nie ściskać kleszcza zbyt mocno, by nie wycisnąć jego wydalin. Kleszcza nie należy wykręcać lub próbować wycisnąć. Przed usunięciem kleszcza, nie smarować miejsca wkłucia żadną substancją. Po usunięciu kleszcza miejsce ukłucia należy zdezynfekować odpowiednim preparatem. Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się po pomoc do lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu. Wszelkie objawy typowe dla boreliozy należy skonsultować z lekarzem.

Dodatkowych informacji udziela
Wiesława Kostuj
Rzecznik Prasowy WSSE w Poznaniu
Tel. 782 342 508
rzecznik.prasowy@wssepoznan.pl

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne