sobota, 27 kwietnia 2024, 5:08

Samochód może stać się śmiertelną pułapką

Postępowaniem karnym może zakończyć się pozostawienie dziecka w samochodzie podczas gdy sami robimy na przykład zakupy. Jeśli policjanci stwierdzą, że doszło do stworzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia dziecka, sprawa może zakończyć się zarzutem popełnienia przestępstwa. Podobnie wygląda sprawa w przypadku pozostawienia w aucie zwierzęcia. W tym przypadku właściciel musi liczyć się nawet z odpowiedzialnością za znęcanie się nad zwierzęciem.

Rozpoczyna się upalne lato, które poza przyjemnościami niesie z sobą też zagrożenie. Dotyczy ono m.in. pozostawienia dziecka bez nadzoru w zamkniętym samochodzie. Pamiętajmy, że to, może zakończyć się dla malucha tragicznie. Zdecydować może nawet kilkanaście minut…
Gdy temperatura powietrza na dworze wynosi 30 stopni Celsjusza, temperatura wewnątrz pojazdu pozostawionego na słońcu może w krótkim czasie wzrosnąć nawet do 100 stopni! Temperatura ciała dziecka bardzo szybko w takich warunkach osiąga 40 stopni C – wówczas jego narządy wewnętrzne przestają działać. Gdy temperatura jego ciała wyniesie ok. 41,5 stopni, dziecko umiera.
Opiekunowi, który narazi dziecko na utratę zdrowia lub życia, zgodnie z treścią artykułu 160 kodeksu karnego, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.
Jak należy postąpić w sytuacji, gdy widzimy na parkingu samochód, a w nim „uwięzione” dziecko? Nie można zwlekać z interwencją, jak najszybciej należy powiadomić policję i pogotowie. Jeśli zauważymy, że dziecko słabnie, należy wybić szybę w samochodzie. Życie dziecka jest wartością nadrzędną.
W okresie letnim możemy natknąć się również na samochody, w których właściciele pozostawili zwierzę. Zamknięte auto przy temperaturze powyżej 25 stopni dla pozostawionego w nim zwierzęcia może oznaczać śmierć w męczarniach. Nie wystarczy także zostawienie uchylonego okna ponieważ wewnątrz samochodu nie będzie cyrkulacji powietrza, która umożliwiłaby zwierzęciu swobodne oddychanie.
Osoba, która dopuszcza się takiego czynu musi liczyć się z odpowiedzialnością za znęcanie się nad zwierzęciem. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt, właścicielowi może grozić kara grzywny, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 3.

www.jarocin.policja.gov.pl

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne