niedziela, 23 czerwca 2024, 20:55

Chciał oszukać starszą panią – policja apeluje o ostrożność

Okres świątecznych spotkań z bliskimi to doskonały czas na przypomnienie seniorom o zachowaniu ostrożności wobec osób im nieznanych lub podejrzanych połączeniach telefonicznych. Oszust, dzwoniący do 83-letniej mieszkanki powiatu ostrzeszowskiego, podjął nieskuteczną próbę wyłudzenia 35 tys. złotych na tzw. wypadek. Zachowaj czujność i nie daj się oszukać!

Do zdarzenia doszło w miniony czwartek (1 kwietnia) w godzinach wieczornych. Do 83-letniej mieszkanki gminy Mikstat zadzwonił obcy mężczyzna informując, że jej wnuczka (tu podał dane osoby wraz z nr pesel) brała udział w wypadku drogowym i aby nie została aresztowana potrzebne jest uiszczenie wpłaty w kwocie 35 tys. złotych. Seniorka oświadczyła, że nie posiada takiej gotówki, a następnie zakończyła rozmowę.
Prawidłowa postawa 83-latki pozwoliła uniknąć przykrych konsekwencji. Apelujemy jednak do wszystkich osób, szczególnie starszych, o czujność podczas rozmów telefonicznych z nieznanymi osobami, które żądają wydania jakichkolwiek kwot pieniędzy.
Przypominamy co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:
Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny, bądź osobę reprezentującą urząd, osobę godną zaufania i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.
W momencie, gdy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.
Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy czy osoba, która rzekomo prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie miał nam za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie! Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

asp. Magdalena Hańdziuk
KPP Ostrzeszów

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne