czwartek, 23 maja 2024, 20:36

Oszuści bardzo aktywni

Wzorową postawą wykazała się 56-letnia mieszkanka gm. Kobyla Góra, która nie dała oszukać się fałszywym policjantom i pracownikowi banku. Niestety tego samego dnia, inna kobieta straciła ponad 5.000 złotych.

Wczoraj na profilu Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie na portalu społecznościowym Facebook informowaliśmy o kolejnych oszustwach, do których doszło na terenie powiatu ostrzeszowskiego, chcąc w ten sposób zwrócić uwagę mieszkanców na potencjalne zagrożenia, z którymi mogą się zetknąć. Na kolejne zgłoszenia nie trzeba było długo czekać.

We wtorek, około godziny 11.20, dyżurny ostrzeszowskiej komendy policji odebrał zgłoszenie dotyczące próby oszustwa. Zgłaszająca, 56-letnia mieszkanka gm. Kobyla Góra, odebrała telefon z trzech różnych numerów telefonu. Dzwoniące osoby, mężczyźni, podawali się najpierw za policjantów, a nastepnie za pracownika banku, informując o nieautoryzowanych operacjach na koncie zgłaszającej. Jednak kobieta zachowała “zimną krew” i rozłączając się z rozmówcami ocaliła swoje oszczędności.
Kilka godzin później, w drugim przypadku, niestety brakło szczęścia i czujności. Od 39-letniej mieszkanki Ostrzeszowa, nieznany sprawca podczas realizacji transkacji na portalu aukcyjnym OLX wyłudził dane karty bankomatowej, a następnie dokonał trzech wypłat z konta zgłaszającej. Kobieta poniosła straty w wysokości ponad 5 tysięcy złotych.

Policja przypomina !!!
Oszuści podają się za funkcjonariuszy Policji, Prokuratury, Centralnego Biura Śledczego czy pracowników banku. Udają, że ktoś próbuje się włamać na konto bankowe lub że odnotowano na nim nieautoryzowane traksakcje, a jedyna szansa aby temu zapobiec to zainstalowanie wskazanej przez dzwoniącego aplikacji lub podanie haseł lub numerów karty do przelania pieniędzy na inne konto lub osobiste przekazanie ich funkcjonariuszom.
Do oszustwa dochodzi też na tzw. wnuczka, wnuczkę lub innego członka rodziny. W tym przypadku przestępcy podszywając się pod bliskich swojej potencjalnej ofiary tłumaczą, że popełnili przestępstwo, spowodowali wypadek i czeka ich areszt lub inna wysoka kara, przed którą możemy ich uchronić wpłacając kaucję.
Bądźmy czujni i zachowajmy zdrowy rozsądek, co pozwoli nam na ocelenie naszych, niekiedy wieloletnich, oszczędności.

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne