czwartek, 20 czerwca 2024, 1:18

Wspomnijmy Pierwsze Komunie

Na łamach „Czasu” proponujemy kącik wspomnień pierwszokomunijnych. Chcemy, by teraz, kiedy z powodu epidemii nie odbywają się Pierwsze Komunie św., można było choć na zdjęciach sprzed lat powrócić do tych ważnych wydarzeń w życiu każdego dziecka i rodzica. Mogą to być fotografie indywidualne, grupowe, a nawet ze spotkania w gronie najbliższych, odbywającego się w tym dniu. Prosta sprawa, bo chyba każdy z nas ma w albumie lub w komputerze zdjęcia pokazujące uroczystości sprzed kilku lat, czy też sprzed kilku dziesięcioleci…

W ostatnich dwóch numerach „CzO” zostały zamieszczone grupowe zdjęcia komunijne.
Pan Wiktor Andrzejewski dostarczył fotografię z 1955 r., zrobioną przy kościele Chrystusa Króla.
– Moja Pierwsza Komunia Święta odbyła się 5 czerwca 1955 roku w kościele Chrystusa Króla w Ostrzeszowie. Przystępowały do niej dzieci (dziewczynki i chłopcy) z dwóch szkół – z SP nr 1 i SP nr 2. To był pogodny, czerwcowy dzień. Po ceremonii w kościele i zrobieniu wspólnego zdjęcia, rozeszliśmy się do domów – wspomina pan Wiktor.


W tym samym numerze gazety swoją Pierwszą Komunię św. wspomina p. Henryk Zieliński. Odbyła się ona w Mikstacie, niemal dokładnie 50 lat temu – 17 maja 1970 r. Dwa zbiorowe zdjęcia z tej uroczystości – dziewczynek i chłopców, prezentujemy poniżej, a także na łamach „Czasu”. Tam też można znaleźć wspomnienie p. Zielińskiego, dotyczące tamtego dnia. Oto ich fragment:
– Na tej naszej komunii po raz pierwszy wystąpiła parafialna orkiestra dęta. Z żalem muszę stwierdzić, że już jej nie ma, ale przez blisko 50 lat jej muzycy przygrywali podczas komunijnych i kościelnych uroczystości. W tym roku, dokładnie 17 maja – po 50 latach zorganizowaliśmy mszę św. Zjechała się wiara z Wrocławia i z wielu innych stron Polski. Z uwagi na epidemię nie było już spotkania towarzyskiego, w związku z tym umówiliśmy się na takie spotkanie za rok.
Dodajmy, że widoczny na zdjęciu ksiądz to długoletni proboszcz parafii w Mikstacie – ks. Bernard Langkau (1954-1983). Dzieciom towarzyszą także siostry franciszkanki – s. Bożena (z lewej) i s. Augustyna (z prawej).Prezentujemy tu również zdjęcie, od którego przed tygodniem rozpoczęliśmy komunijne wspomnienia. Przedstawia uroczystość w parafii ostrzeszowskiej (wtedy jeszcze jedynej), która odbyła się – podobnie jak ta w Mikstacie – 17 maja 1970 r. Dzieci do Pierwszej Komunii przygotowywali księża: Pankowski i Wojtaszek.
Jesteśmy bardzo wdzięczni osobom, które odpowiadając na zamieszczony w gazecie apel, przysłały swoje komunijne fotografie i opowiedziały o tym ważnym w ich życiu wydarzeniu.
Bardzo zależy nam, żeby ktoś z obecnych na zdjęciach uczestników tamtych wydarzeń, odezwał się do nas i rozpoznał choć niektóre koleżanki i kolegów.


Więcej nt. wspomnianych tu fotografii i tamtych wydarzeń można przeczytać w dwóch ostatnich numerach „CzO”.

K.J.

*
Czekamy na Państwa odzew. Zdjęcia pierwszokomunijne i wspomnienia prosimy przynosić do redakcji osobiście, nadsyłać pod adres: poczta@czasostrzeszowski.pl lub listownie (ul. św. Mikołaja 16, 63-500 Ostrzeszów). Wspominać i podawać nazwiska rozpoznanych osób można również przez telefon (695 385 509).

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne