niedziela, 21 lipca 2024, 0:10

Ostrzeszowski szpital zaprasza na bezpłatną mammografię

Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia zaprasza wszystkie panie w wieku 45-74 lat na bezpłatną mammografię w ramach programu Profilaktyki Raka Piersi. Rejestrować można się przez telefon lub za pomocą specjalnego formularza, znajdującego się na stronie internetowej.

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów.

Spośród wielu czynników rakotwórczych coraz częściej wskazuje się na uwarunkowania genetyczne. W Polsce około 10% przypadków raka piersi występuje u kobiet z mutacją w obrębie genów, najczęściej w BRCA 1.

Czy program jest dla Ciebie?

Tak, jeżeli jesteś kobietą w wieku od 45 do 74 lat i spełniasz jedno z poniższych kryteriów:

  • w ciągu ostatnich 2 lat nie miałaś mammografii  w ramach profilaktyki zdrowotnej (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia)
  • zakończyłaś okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostajesz w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) – zalecenie badania co 12 miesięcy
  • zakończyłaś leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu – zalecenie badania co 12 miesięcy.

Celem programu jest obniżenie wskaźnika umieralności w Polsce z powodu raka piersi do poziomu krajów Unii Europejskiej, podniesienie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka sutka i wczesna diagnostyka i wprowadzenie na terenie całego kraju ujednoliconych zasad postępowania diagnostycznego.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne