Reklama

piątek, 19 kwietnia 2024, 18:09

Nadleśnictwo Przedborów włącza się do akcji „Wieniec”

Jak poinformowała nas rzecznik prasowy Nadleśnictwa Przedborów, Joanna Oleszyńska-Niżniowska, strażnicy leśni z Nadleśnictwa Przedborów włączają się do ogólnopolskiej akcji kontrolno-prewencyjnej o kryptonimie „Wieniec”, która ma zapobiegać naruszaniu przez zbieraczy poroży zasad obowiązujących w lasach.

Strażnicy będą patrolować przede wszystkim te okolice, z których pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży; chodzi o to, by egzekwować zachowania zgodne z przepisami. O wsparcie poproszono również Państwową Straż Łowiecką i Policję.
Na profilu FB nadleśnictwa czytamy, że poszukiwanie zrzutów jest coraz bardziej popularne i jest legalne, karygodne jest jednak to, że zbieracze płoszą zwierzęta.
Jelenie przeganiane z miejsca na miejsce czują się bardzo zagrożone i mogą stanowić niebezpieczeństwo dla kierowców, przepłoszone zwierzęta mogą niekontrolowanie wybiec na drogę.
Jelenie zrzucają swoje wieńce – tak się nazywa ich poroże – na przełomie lutego i marca. Ich krajowa populacja od kilku lat przekracza 200 tys. osobników; jedna tyka jelenia może ważyć nawet 5 kg.
Poroże to twardy, kostny twór, który noszą samce krajowych jeleniowatych. Ma rolę reprezentacyjną – pozwala demonstrować siłę i możliwości reprodukcyjne; bywa orężem do walki z rywalami. Po okresie godów w zasadzie przestaje być potrzebne i jest zrzucane. Pozbywanie się poroża i jego odrastanie to coroczny proces
Co się ze znalezionymi tykami robi? Jedni zbierają je dla siebie – do własnych kolekcji, inni sprzedają. Cena wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.
Zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody.
Poszukiwacze nie powinni wchodzić też do ostoi zwierzyny, młodników do 4 metrów wysokości.

Fot. M. Kowalczyk

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne