Reklama

wtorek, 21 stycznia 2025, 11:44

Międzypokoleniowe historyczne warsztaty ceramiczne

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 29 grudnia 2023 r. rozstrzygnięto konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2024 r. Stypendia przyznano 289 osobom, a wniosków wpłynęło 1769. Tegoroczną stypendystką w dziedzinie animacji i edukacji kulturalnej została Karina Pacyna.

Projekt Międzypokoleniowe historyczne warsztaty ceramiczne będzie realizowany w gminie Kraszewice w okresie od stycznia do grudnia 2024 r.

Będzie to cykl warsztatów ceramicznych, rodzinnych, upamiętniających ważne postaci i miejsca  związane z gminą Kraszewice.

Sięgniemy do korzeni naszych przodków i z bryłki ziemi – gliny – stworzymy na nowo ważne dla nas, dla naszej tożsamości, symbole. Ograniczać nas będzie tylko wyobraźnia. pisze stypendystka, Karina Pacyna.

Jakie będą tematy zajęć?

Jak pisze sama autorka projektu, zajęcia będą obejmowały kilka tematów przewodnich:

1. Marian Falski i „Elementarz” – ulepimy figurki zwierząt i postaci z elementarza, lub też napiszemy coś na glinie…

2. Jerzy Różycki kryptolog – zaszyfrujemy wiadomości w glinie i stworzymy własną enigmę

4. ks. Franciszek Strugała – światełko pamięci; lepimy lampiony, świeczniki lub atrybuty religijne

5. Koniec Świata – lokalna wieś i jej korzenie – zaprojektujemy płaskorzeźbę pt.: „Moja wizja końca świata”, będziemy rozmawiać co oznacza dla nas koniec świata

6. Koronkowy zawrót głowy – lepimy talerzyki, patery, kubki z motywami koronkowymi naszych babć, prababć.

 Każdy temat to 2 spotkania:

1 – lepienie (tu poznamy różne techniki lepienia, będziemy pracować z formami gipsowymi i angobami)

2 – szkliwienie (nakładanie szkliwa na wypalone po pierwszym spotkaniu prace) i znów do pieca na 1100 stopni.

Start warsztatów

Zajęcia będą się odbywały w soboty od godziny 10:00 w Bibliotece Publicznej w Kraszewicach. Start 10 lutego o 10:00 z tematem: Jerzy Różycki. Będzie prezentacja i dowiemy się, co robił znany kryptolog w Kraszewicach, jakie miał oceny w szkole, jakim był człowiekiem. Wszystko podane lekko i przyjemnie. A potem puścimy wodze naszej fantazji i zrobimy z gliny własną ENIGMĘ.

Sadzę, że wiedza teoretyczna połączona z warsztatem jest nowatorskim sposobem jej przyswojenia i będzie miłą pamiątką na lata.

Każda praca będzie własnością jej uczestnika, który otrzyma ją dopiero w grudniu po WYSTAWIE PRAC. Wystawa ta będzie uwieńczeniem naszej całorocznej pracy.

Zatem, do odważnych świat należy! Warto próbować nowych rzeczy, bo życie mamy tylko jedno a jeśli nie teraz to kiedy? Uwierz w siebie i działaj, bo naprawdę warto. Zapraszam do MOJEJ BAJKI – DO ŚWIATA CERAMIKI ! Będę na Was czekać! Warto zapisać się z mamą, tatą, babcią, dziadkiem, rodzeństwem, bo jak sama nazwa projektu mówi, są to warsztaty międzypokoleniowe. Kreatywnie spędzony czas na tworzeniu czegoś własnymi rękoma daje ogromną satysfakcję i siłę do działania! Wspólnie spędzony czas jest cenniejszy od przedmiotów, które kupujemy dzieciom, a które są chwilową zabawką. Mam nadzieję, że moje warsztaty będą pamiętać wszyscy do końca świata! – podkreśla autorka i realizatorka projektu Karina Pacyna.

Reklama
Reklama

Reklama

Ogłoszenia

Już dziś kup najnowszy numer!

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne

Ogłoszenia