piątek, 21 czerwca 2024, 6:40

Jakie zmiany czekają nas w 2020 roku?

Wzrasta płaca minimalna
Od stycznia płaca minimalna wynosi 2600 zł brutto. To o 350 zł więcej niż z minionym roku. Wraz z minimalnym wynagrodzeniem, rośnie także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych – w 2020 roku wynosić będzie 17 zł.
Dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.


Pojawia się mikrorachunek podatkowy
Od 1 stycznia 2020 r. podatki PIT, CIT i VAT wpłacimy do Urzędu Skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek, tzw. mikrorachunek podatkowy. Na niego też podatnik będzie musiał wpłacać odsetki za zwłokę, powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia. Numer mikrorachunku podatkowego w każdej chwili można wygenerować na stronie: podatki.gov.pl. Zwroty nadpłat realizowane będą na dotychczasowych zasadach.


Trzynasta emerytura
W kwietniu (lub w maju) 2020 r. emeryci i renciści otrzymają dodatkowo 1200 zł brutto. Rząd zdecydował, że świadczenie to będzie wypłacane corocznie.


Rozszerza się obowiązek segregacji śmieci
Obowiązkowe staje się posiadanie brązowego pojemnika na odpady BIO na obierki, fusy po kawie, skorupki jajek itp. Wzrosną też ceny za ich wywóz. W większości gmin nie będzie można już zadeklarować, że nie segregujemy śmieci.

Rewolucja u lekarzy i w aptekach
Od 8 stycznia nie uświadczymy już tradycyjnych, wypisywanych ręcznie recept. Zamiast nich, lekarze będą wprowadzać do systemu komputerowego zapisane pacjentowi leki. Chcąc kupić je w aptece, farmaceucie będzie można pokazać kod z SMS, e-mail lub specjalny wydruk.

Mały ZUS Plus
Od 1 lutego wchodzi w życie ustawa, wprowadzająca Mały ZUS Plus – czyli rozszerzenie dotychczas funkcjonującego Małego ZUS-u, który od początku 2019 r. pozwolił najmniejszym przedsiębiorcom opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne, proporcjonalnie do wysokości przychodu osiągniętego przez nich w roku wcześniejszym. Wzrośnie próg przychodowy, który dopuszcza do skorzystania z ulgi.

 

1 czerwca pożegnamy otwarte fundusze emerytalne.
Ci, którzy przekazywali na nie swoje pieniądze, będą musieli wybrać, czy przenieść je na konta w ZUS, czy na indywidualne konta emerytalne, ale z potrąceniem prowizji na rzecz państwa w wysokości 15% zgromadzonych środków.

 

Zmiany dot. kontroli drogowych
Od 1 stycznia standardowe kontrole zostały wzbogacone o dodatkowy punkt – policjant jest zobowiązany do spisania przebiegu naszego samochodu. Może też sprawdzić stan i numer VIN aut importowanych i wprowadzić te dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ma to ukrócić zjawisko samowolnych korekt licznika.
Dodatkowo wszedł w życie obowiązek stawienia się na Stacji Kontroli Pojazdów w przypadku wymiany licznika, aby udokumentować ten fakt. Mamy na to 14 dni.

 

30 dni na zarejestrowanie auta
Każdy właściciel pojazdu zakupionego na terenie Unii Europejskiej musi zarejestrować go w ciągu 30 dni. Ma to na celu uporządkowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów.

 

Tylko 7 niedziel bez zakazu handlu
W 2020 handlowe będą tylko dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedna przed Wielkanocą i dodatkowo cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne