piątek, 21 czerwca 2024, 7:38

E-paragon już niebawem w kasach on-line

  • Obecnie e-paragon funkcjonuje w kasach wirtualnych, niebawem wystawianie i wydawanie e-paragonu bez konieczności jego drukowania będzie możliwe na kasach on-line.
  • To wygoda dla sprzedawcy i klienta.
  • Ministerstwo Finansów nie będzie śledziło procesu przesyłania e-paragonu klientowi.

Dopuszczenie możliwości wydawania paragonów w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonów, umożliwia klientowi wybór, czy chce otrzymywać papierowy paragon fiskalny, czy też woli otrzymywać paragony elektronicznie.
E-paragony mogą być obecnie wystawiane jedynie przy zastosowaniu kasy mającej postać oprogramowania (tzw. wirtualnej). Od czerwca 2020 roku kasy tego typu mogą być instalowane m.in. u przedsiębiorców z branży transportowej, gastronomicznej i hotelarskiej. E-paragon można wystawić i wydać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony.
Po wejściu w życie nowych przepisów wystawienie e-paragonu będzie możliwe również na kasie fiskalnej on-line.
– To duże ułatwienie zarówno dla sprzedawcy, jak i dla klienta – mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu – Sprzedawca oszczędza cza, nie musząc generować papierowego wydruku, a kupujący ma dostęp do paragonu w każdym czasie i miejscu, bez ryzyka zagubienia czy wyblaknięcia wydruku.
Nie zostanie narzucony jeden sposób przechowywania i przekazywania paragonów w postaci elektronicznej. Kwestia ta zostanie wypracowana na rynku w drodze samoregulacji. Klient będzie mógł otrzymać paragon elektroniczny np. SMS–em.
Rozporządzenie, przygotowane w porozumieniu pomiędzy Ministrem Finansów i Ministrem Rozwoju i Technologii, zostało już podpisane i obecnie oczekuje na publikację. Przepisy wejdą w życie dzień po ich ogłoszeniu.

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne