piątek, 14 czerwca 2024, 4:17

BIEGI „PRACUJCIE DALEJ” DLA MISTRZÓW I DZIECI

Zawsze w maju, od kilkunastu lat odbywają się biegi poświęcone naszemu wielkiemu rodakowi – Janowi Pawłowi II. Organizowane są na zmianę – na szczycie Kobylej Góry pod Krzyżem Wielkopolskim lub nieco bliżej, przy rzeźbie papieża, którą w roku odejścia do Pana naszego Ojca Świętego wykonał mieszkaniec Parzynowa – Grzegorz Jerzyk. W tym roku właśnie tutaj, obok pięknej rzeźby Jana Pawła II, rozegrano 13. edycję biegów „Pracujcie dalej”. Zawody odbyły się 25 maja z licznym udziałem biegaczy oraz osób im towarzyszących. Nie zabrakło także gości szczególnych: proboszcza parzynowskiej parafii, ks. kan. Mirosława Jankowskiego, starosty Dariusza Świtonia, radnego powiatu, zarazem przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu – Eugeniusza Morty, wójta gminy Kobyla Góra – Wiesława Berskiego oraz pani sołtys Małgorzaty Matusiak.

Impreza rozpoczęła się kilka minut po 12. od modlitwy „Anioł Pański” prowadzonej przez samego Jana Pawła II, dzięki archiwalnemu nagraniu. Chwilę potem do swoich, często pierwszych w życiu zawodów, przystąpili najmłodsi. W biegu „OD NIEMAOWALAKA DO PRZEDSZKOLAKA” wystąpiły nie tylko przedszkolaki, lecz także prowadzone przez uradowanych rodziców maluchy, które niedawno ukończyły roczek. Biegli tam też uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej. Razem wystartowało 29 małych biegaczy. Do pokonania mieli dystans 104 metrów, bowiem tyle lat minęło 18 maja od urodzin papieża-Polaka. A przecież biegi „Pracujcie dalej” organizowane są z okazji papieskich urodzin, a ponadto wprowadzają w życie słowa Jana Pawła II „Pracujcie dalej”, które wypowiedział do delegacji ziemi ostrzeszowskiej.

Starty przedszkolaków odbywają się tu od początku tych zawodów, za to marsz Nordic Walking rozegrano po raz pierwszy. Trasa do łatwych nie należała, trzeba było przejść 3,5 km zaliczając po drodze szczyt Wielkopolski. Wystartowało tylko 9 „kijkarzy”, ale walczono zacięcie. Pierwszy na metę wmaszerował ostrowianin Sławomir Budny, wyprzedzając o kilkanaście metrów najszybszą z pań, Sylwię Staniszewską z Rogaszyc.

Bieg na 7 km od pięciu lat jest głównym wydarzeniem tych zawodów. Zdobył już renomę wśród biegaczy, a certyfikat Mistrza Powiatu w Biegach Górskich, nie jest bez znaczenia. W tym roku do rywalizacji przystąpiła całkiem liczna grupa 28 zawodniczek i zawodników, którzy dwukrotnie musieli uporać się ze szczytem Kobylej Góry. Po tytuł mistrzowski sięgnął ARTUR DROBCZYŃSKI z Ostrzeszowa, choć reprezentujący klub Zefka Runners. To uznany zawodnik – zwycięzca maratonu w Ostrowie Wlkp. i drugi w tegorocznym Crossie Ostrzeszowskim. Za nim, ze sporą stratą wpadł na metę Janusz Samiec z Mąkoszyc, zaś trzecie miejsce zajął Andrzej Lamek. Wśród pań najszybsza była Magdalena Królikowska, która przyjechała w nasze strony z miejscowości Sośnie. Jako następne z kobiet finiszowały ostrzeszowianki: Kamila Janicka i Anna Kolińska. Gratulujemy mistrzowskiej formy.

– Ten bieg rozgrywany jest w terenie górzystym, a ja wolę biegać po takich górkach. Dla mnie trochę krótki, bo specjalizuję się w maratonie i półmaratonie – mówi zwycięzca biegu na 7000 m – Artur Drobczyński. – Najtrudniejszy moment w tym biegu, to oczywiście podbieg pod górę krzyża i zbieg z góry – można się przewrócić i łatwo o kontuzję. Impreza jest świetna, pod względem organizacyjnym niczego tutaj nie brakuje i może być przykładem dla bardziej renomowanych zawodów. Bardzo ważne jest dla mnie bieganie, bo w czasie biegu mogę sobie „wyczyścić głowę”, nie myślę o problemach, tylko po prostu sobie biegnę i relaksuję się.

W biegu wziął także udział starosta Dariusz Świtoń, kończąc go w niezłej formie, choć poza podium. Ale nie tylko miejsca w czołówce były ważne. Niektórzy wystartowali w tym trudnym biegu ze szczególną dedykacją. Tak np. uczynili panowie Sławomir Dembny i Robert Bacik, czcząc pamięć Józefa Potyrały – mieszkańca Parzynowa, który walczył pod Monte Cassino. Wcześniej obaj zapalili znicz pamięci na mogile tego cichego bohatera.

Ostatni z biegów rozgrywany jest od kilku lat, a odbywa się pod hasłem: KOCHAMY CIĘ OJCZE ŚWIĘTY. Właściwie to dystans 1040 m można było przejść, przebiec, a nawet przejechać na rowerze. Nikt z nikim się nie ścigał, liczyła się tylko pamięć i hołd złożony papieżowi z Polski. A że jest on wciąż w sercach rodaków, to około 40 osób wzięło udział w tym biegu. W tym gronie kilku zaprzyjaźnionych rowerzystów z powiatu kępińskiego na czele z Leszkiem Dąbrowskim. Wszyscy, którzy pokonali ten dystans, ale także uczestnicy pozostałych biegów uhonorowani zostali pamiątkowymi medalami. Uczestniczący w imprezie goście zadbali też o udekorowanie najlepszych pucharami i statuetkami, zaś startujących w biegach mistrzowskich – certyfikatami potwierdzającymi uczestnictwo w zawodach i zdobycie najwyższego szczytu Wielkopolski. Były nawet fanfary dla wszystkich sportowców w postaci melodii „Abba Ojcze”.

Organizatorem imprezy jest Katolicka Grupa Sportowa „Szczęście”. Osobom z tej grupy w ogarnięciu całego przedsięwzięcia bardzo pomogli harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

O zabezpieczenie imprezy, także medyczne, zadbała OSP Kobyla Góra. Oto, aby nikt ze sportowców nie musiał wyjeżdżać głodny zadbał wójt Wiesław Berski fundując smaczną grochówkę. Dużym wzięciem cieszyły się papieskie kremówki przygotowane przez gospodarzy – Wiesławę i Grzegorza Jerzyków.

Niemal dokładnie wraz z biciem dzwonu „Jan Paweł II” dochodzącym spod Krzyża Wielkopolskiego, tegoroczne zmagania sportowe z cyklu „Pracujcie dalej” dobiegły końca. Udana była to impreza, w której swoją klasę mogli wykazać zarówno mistrzowie, jak i dzieci, a liczny udział tych małych i tych dużych biegaczy, mile zaskoczył organizatorów. Dla „Szczęścia” nawet 13. impreza jest szczęśliwa.

K. Juszczak

WYNIKI

7000 m – 5. Mistrzostwa Powiatu w Biegach Górskich

MĘŻCZYŹNI

OPEN i NAJLEPSI W POWIECIE:

1.Artur DROBCZYŃSKI (Ostrzeszów), 2. Janusz Samiec (Mąkoszyce), 3. Andrzej Lamek (Ostrzeszów)

Kategorie wiekowe:

M-20: 1.Mateusz Bacik, 2. Bartosz Janicki

M-30: 1. Adrian Kucharski, 2. Krzysztof Nawrocki, 3. Marek Lamentowicz

M-40: 1. Bartosz Karkoszka, 2. Damian Małolepszy, 3. Marcin Drożak

M-50: 1. Jan Chowański, 2. Robert Bacik, 3. Paweł Włodarczyk

KOBIETY

OPEN:

1.Magdalena KRÓLIKOWSKA (Sośnie), 2. Kamila Janicka (Ostrzeszów), 3. Anna Kolińska (Ostrzeszów)

NAJLEPSZE W POWIECIE:

1.Kamila JANICKA (Ostrzeszów), 2. Anna Kolińska (Ostrzeszów), 3. Monika Włodarczyk (Ostrzeszów)

Kategorie wiekowe:

K-30: 1. Anna Kucharska, 2. Ilona Hoja, 3. Martyna Bartz

K-40: 1. Monika Włodarczyk, 2. Karolina Małolepsza, 3. Grażyna Raszewska-Nolbert

w innych kat. wiek. brak startujących

3500 m – NORDIC WALKING

MĘŻCZYŹNI

1. Sławomir BUDNY (Ostrów), 2. Stanisław Budny (Ostrów), 3. Krzysztof Guzenda (Ostrzeszów), 4. Sławomir Grzegorowski (Rojów), 5. Edmund Sawa (Ostrzeszów)

KOBIETY

1. Sylwia STANISZEWSKA (Rogaszyce), 2. Lucyna Grzegorowska (Rojów), 3. Emilia Grygowska (Mąkoszyce), 4. Ewa Kuś (Koza Wielka)

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne