sobota, 13 lipca 2024, 12:06

Bezpieczne grzybobranie

W najbliższy weekend wielu z nas wybierze się zapewne na grzybobranie. Już w tej chwili, jadąc na przykład w kierunku Bukownicy czy Szklarki, można zauważyć wielu grzybiarzy. Pojawiły się również osoby sprzedające owoce lasu np. przy krajowej 25, w okolicy Kotowskiego.

Wybierając się do lasu, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa – przypomina o nich nasza policja.
– Przed wyjściem do lasu należy poinformować bliskich o wyprawie, określając oraz wskazując okolicę, w której będziemy przebywać, oraz przekazać przybliżony czas powrotu z grzybobrania do domu.
– Podczas zbierania grzybów łatwo stracić orientację w terenie i zgubić się w lesie. Starajmy się zapamiętać charakterystyczne elementy terenu, które ułatwią odnalezienie drogi powrotnej. Dobrze jest zabrać ze sobą telefon komórkowy, dobrze jest także założyć ubranie posiadające elementy odblaskowe, które mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej. Do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób, unikajmy samotnych wypraw. Co jakiś czas sprawdzajmy, czy ktoś za bardzo się nie oddalił od grupy.

– Jeżeli w grzybobraniu biorą udział dzieci, osoby starsze lub schorowane, pamiętajmy – nie można tracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich nawet tragicznie. Nie zabierajmy ze sobą przedmiotów wartościowych, dzięki czemu unikniemy ich zagubienia lub kradzieży. Wybierając się do lasu samochodem, nie zostawiajmy w nim rzeczy, które mogą stanowić pokusę dla złodzieja. Pamiętajmy o zamknięciu pojazdu i zapamiętaniu miejsca jego parkowania. Pamiętajmy także o tym, aby do lasu nie wjeżdżać samochodem, nie zaśmiecać terenu, nie palić ognisk i nie rzucać niedopałków na poszycie leśne.

– Warto również zaopatrzyć się w atlas grzybów tak, aby bezbłędnie rozpoznać zebrane gatunki, bowiem spożycie trujących grzybów może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne