„Bogu na chwałę, bliźnim na ratunek” – słowa te niemal codziennie towarzyszą strażakom w pełnieniu służby. Często można je przeczytać na strażackich sztandarach, ale co ważniejsze druhowie ochotnicy i ci, pełniący służbę zawodowo, mają te słowa wyryte w sercu i pamięci, śpiesząc z pomocą przy wypadkach, pożarach, klęskach żywiołowych…
W tym roku powiatowe obchody Dnia Strażaka odbyły się 6 maja i miały uroczysty charakter, mimo że aura nie sprzyjała uczestnikom. Rozpoczęły się mszą św. w kościele farnym, odprawioną w intencji strażaków. Koncelebrze przewodniczył ks. Mirosław Jankowski, proboszcz parafii w Parzynowie, a ponadto kapelan strażaków z powiatu ostrzeszowskiego.
Po mszy jej uczestnicy, w tym poczty sztandarowe, a także drużyny strażackie złożone z druhów MDP, uformowały szeregi i równym krokiem, wraz z przygrywającą do marszu orkiestrą, udały się na plac przed ratuszem.
Doniosłym punktem uroczystego apelu były odznaczenia wręczone druhom-ochotnikom. Pierwsze z nich otrzymała OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W ZAJĄCZKACH, która uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP została odznaczona „Złotym Znakiem Związku”. Z kolei członek jednostki OSP w Zajączkach, druh Andrzej Michalakodznaczony został „Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza”, a Odznaką Honorową „Semper Vigilant” został uhonorowany były długoletni prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP RP w Ostrzeszowie, dh Mieczysław Mądry. Ponadto Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” wyróżnieni zostali druhowie Przemysław Myja i Rafał Kempa, a Brązowym Medalem – druhowie Jakub Białek i Mateusz Ofiara.
Wszystkie odznaczenia wręczali druhowie Tomasz Mak i Kazimierz Jurkiewicz – prezesi powiatowego i miejsko-gminnego Zarządu Oddziału OSP RP, które wspólnie były organizatorami tych uroczystości.
Tegoroczne strażackie święto miało jeszcze dwóch innych bohaterów. W tym roku minie sto lat od nadania przez władze miasta pierwszych tytułów „Honorowego Obywatela”. Przed stu laty tym zaszczytnym mianem obdarowano gen. broni Józefa Hallera i pułkownika Stanisława Thiela. Sylwetki obu tych wybitnych postaci przybliżyła kierownik muzeum Mirosława Rzepecka. Ich uhonorowanie odbyło się 17 czerwca 1923 r. i zostało połączone z wmurowaniem kamienia węgielnego pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich na ostrzeszowskim cmentarzu. Dla uczczenia tamtych wydarzeń i pierwszych Honorowych Obywateli Ostrzeszowa, uczestniczące w apelu strażackim delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą gen. Józefa Hallera.
Muzycznym akcentem uroczystości był krótki występ Miejskiej Orkiestry Dętej. Chwilę później zagrały syreny i kolumna samochodów strażackich wyruszyła z Rynku na ulice miasta, i dalej, do Siedlikowa, gdzie prezentowany był pokaz sprzętu pożarniczego.
K.J.
Więcej o strażackich uroczystościach w najbliższym numerze „Czasu Ostrzeszowskiego”.