czwartek, 23 maja 2024, 11:35

100 lat OSP w Chlewie!

W minioną niedzielę strażacy ochotnicy z OSP Chlewo obchodzili wyjątkowy jubileusz: 100-lecie swojego istnienia i nieprzerwanej służby.

Uroczysta msza święta, obecność pocztów sztandarowych i orkiestra dęta – wszystko to nadało obchodom jubileuszu niepowtarzalny i podniosły charakter. Na maszt, przy dźwiękach Hymnu, powędrowała biało-czerwona flaga, a wśród zebranych przed nowo wyremontowaną siedzibą jednostki nie zabrakło takich osobistości, jak Maksymilian Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Grabów nad Prosną czy poseł na sejm, Andrzej Grzyb.

Również rodziny i sympatycy strażaków stawili się, by świętować razem z najbliższymi.

Są w życiu każdego człowieka takie chwile, w których uczuć przeplata się ze sobą tak wiele, że nie sposób je wszystkie nazwać. Dziś bez wątpienia dla nas, strażaków z OSP Chlewo jest jedna z nich. Bo z jednej strony czujemy pewnego rodzaju zadumę i melancholię, z powodu tego, że wielu z naszych zasłużonych kolegów już odeszło, że to już minęło 100 lat… a z drugiej radość i siłę do działania bo widzimy że rośnie nam nowe pokolenie – mówił w swoim wystąpieniu Marek Krawczyk, prezes OSP Chlewo

Jednostka w Chlewie założona została przez Kazimierza Nieżychowskiego – oficera Wojska Polskiego i uczestnika Powstania Wielkopolskiego – w 1922 roku. Do dziś nie zachowały się zapiski dotyczące liczby jej członków, wiadomo jednak, że pierwszym naczelnikiem został Stanisław Dąbek.

OSP miała na swoim wyposażeniu wóz konny, który choć naruszony zębem czasu i wymagający konserwatorskiej interwencji, nadal jest pieczołowicie przechowywany przez kolejne pokolenia ochotników z OSP Chlewo w suchym garażu przy budynku Sali OSP w Chlewie.

Szczególnie cennym eksponatem, będącym w posiadaniu OSP Chlewo jest sikawka konna, która znalazła się w wyposażeniu jednostki już w rok po jej utworzeniu przez Nieżychowskiego. Służyła strażakom z OSP do lat powojennych, w akcjach gaśniczych zarówno na terenie sołectwa, jak również sąsiadujących wiosek. W 2021 roku została odrestaurowana i stanowi chlubę jednostki.

OSP w Chlewie odznaczona została Złotym Medalem Związku OSP oraz Medalem za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego

Druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chlewie życzymy kolejnych 100 lat działalności – Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek!

Anna Owczarek

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne