sobota, 20 kwietnia 2024, 9:35

W Kraszewicach zatętniły końskie kopyta!

Niedzielne popołudnie zapowiadało się niezwykle słonecznie i tak też było w rzeczywistości. 

Lekki wiosenny wiaterek studził żar. Udając się do Kraszewic na Poligon wcale nie mieliśmy zamiaru strzelać ani poznawać tajników sztuki wojennej.

Ciekawie brzmiąca nazwa Poligon sugerowała, że będzie to miejsce oddalone i z pewnością duże. Nie zawiedliśmy się.

Olbrzymi teren, schowany między sosnowymi lasami przy drodze w kierunku Głuszyny, był idealnym miejscem do zorganizowania Amatorskich Zawodów Zaprzęgowych

Organizatorem wspomnianych zawodów była Stajnia Kraszewice pana Daniela Załęckiego i choć były to zawody amatorskie to rywalizacja była zacięta. 

Zgromadzona widownia, oczekując na rozpoczęcie zawodów z wielkim zainteresowaniem przyglądała się przygotowaniom. Misternie zdobione bryczki – można powiedzieć – dzieła sztuki przykuwały oko każdego. 

Jednak największe wrażenie robiły konie. Szykowane z niezwykłą dbałością przez swoich właścicieli, prezentowały się nieprawdopodobnie w otaczającej to miejsce ciszy. 

I nadszedł czas startów.

Do rywalizacji stanęło 30 zaprzęgów, startujących w 5 kategoriach. Podstawowym kryterium zawodów był czas przejazdu i prawidłowy przejazd po wyznaczonej trasie. 

W trakcie zawodów mogliśmy oglądać współpracę pomiędzy końmi, woźnicą a luzakiem. Uważny widz miał okazję zaobserwować harmonię, jaką prezentowali, pokonując kolejne przeszkody. Ich refleks, obserwacja i stosowanie się do intencji woźnicy to efekt wielu treningów i wypracowanej techniki.

Wzajemny szacunek widoczny był już na pierwszy rzut oka. Uczestnicy tuż przed i po starcie zatrzymywali się przed Jury, kłaniając się i ściągając nakrycie głowy, a woźnica po przejeździe za każdym razem dziękował również swoim koniom wstając i klepiąc je po zadzie.

Jak każde zawody, i te miały swój koniec. I mimo że podstawą była dobra zabawa, to zwycięzcy mogli liczyć też na puchary.

Tomasz Pach

ZAPRZĘGI CZTEROKONNE

I – Bartosz Klupś

II – Józef Polnik

ZAPRZĘGI PARY KONIE DUŻE

I – Bartosz Klupś

II – Mariusz Pęcherzewski

III – Jacek Suchanek

ZAPRZĘGI SINGLE KONIE DUŻE

I – Jan Godek

II – Daniel Załecki

III – Zbigniew Nowakowski

ZAPRZĘGI KUCE SINGLE

I – Roman Plewa

II – Wojciech Klupś

III – Elżbieta Szeska

ZAPRZĘGI KUCE PARY

I – Sławomir Idzikowski

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne