sobota, 20 kwietnia 2024, 12:55

ZAĆMIENIE SŁOŃCA – 10 CZERWCA 2021

W najbliższy czwartek czeka nas wyjątkowe wydarzenie astronomiczne. Prawie w samo południe Słońce zostanie przysłonięte przez Księżyc. Będziemy świadkami zaćmienia Słońca. Będzie to tzw. zaćmienie obrączkowe, tzn. że nie dojdzie do całkowitego zakrycia Słońca przez Księżyc, jak to miało miejsce 21 sierpnia 2017 roku w Stanach Zjednoczonych. Podczas obecnego zjawiska, tarcza Księżyca będzie nieco mniejsza od tarczy Słońca. Obserwatorzy, będący w obszarze maksymalnego zaćmienia, ujrzą świetlisty pierścień na obrzeżach Słońca. U nas w Polsce tego wyjątkowego zjawiska, niestety, nie zobaczymy, gdyż maksymalny efekt będzie widoczny na szerokościach geograficznych północnej Kanady i Grenlandii.

W Polsce będziemy świadkami zaćmienia częściowego. W czwartek ujrzymy więc zakrytą w 10% przez Księżyc tarczę słoneczną. Ostatnio takie zjawisko obserwowaliśmy w Polsce 6 lat temu – w marcu 2015 roku. Na wyjątkowość obecnego zjawiska składa się również fakt, że Słońce nam się „uaktywniło” i obserwujemy na fotosferze przepiękne plamy i protuberancje. Więc podczas tego zaćmienia i te zjawiska będziemy mogli zobaczyć.
U nas zaćmienie rozpocznie się o godzinie 11.48, a zakończy o 13.45. Maksymalny efekt będziemy mogli obserwować około godz. 12.45.
W Obserwatorium Astronomicznym CWINT w Parzynowie będziemy obserwować zaćmienie na kilku profesjonalnych teleskopach oraz zostanie przeprowadzone seminarium pt. Tajemnice słonecznych promieni – misje słoneczne NASA, ESA. W ramach wydarzenia, podczas obserwacji częściowego zaćmienia Słońca, zostaną przeprowadzone wykłady dotyczące Słońca oraz misji i projektów kosmicznych Solar Orbiter, Parker Solar Probe, SOHO, DKIST. Seminarium będzie dostępne również w formie wideokonferencji na platformie ZOOM. Chętnych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu zapraszamy do kontaktu z CWINT – tel. 601 977 054
Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Ostrzeszowie za wsparcie CWINT w organizacji seminarium.
Z pewnością warto poświęcić czas i zobaczyć to rzadkie zjawisko astronomiczne. Będzie to doskonałe wprowadzenie do całkowitego zaćmienia Słońca, które czeka nas w Europie 12 sierpnia 2026 r.

Piotr Duczmal
Obserwatorium Astronomiczne CWINT

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne